23 kwietnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Choroba polegająca na tworzeniu się, na skutek zaburzeń w wytwarzaniu śliny, drobnych złogów w obrębie ślinianki. Najczęściej spotykana jest kamica ślinianki podżuchwowej – około 85% przypadków. Kamica ślinianki przyuszniczej występuje w około 15%. Chorują częściej osoby dorosłe. Stosunek mężczyzn do kobiet wynosi dwa do jednego.
Objawy  ->
Objawy występują głównie podczas jedzenia lub psychicznego pobudzenia smakowego, gdy dochodzi do zwiększonego wydzielania śliny.
  • Powiększenie ślinianki
  • Ból Czasami w dnie jamy ustnej lub policzku jest wyczuwalny kamień.

    Kontaktu z lekarzem wymaga
    Stwierdzenie u siebie lub członka swojej rodziny objawów mogących sugerować rozwój kamicy ślinianek.

    Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga
    Pojawienie się gorączki po wykonaniu nacięcia przewodu ślinianki.
  • Przyczyny  ->
    Przyczyną rozwoju kamicy ślinianek są zaburzenia wydzielania elektrolitów wewnątrz ślinianki, powoduje to wzrost lepkości śliny, a następnie dochodzi do tworzenia kamienia. Kamień zwykle jest niewielki, wielkości od główki szpilki do pestki wiśni, to jednak wystarcza do zamknięcia przewodu ślinianki. Czasami kamieni może być kilka. Przyczyny sprzyjające powstawaniu kamieni to:
  • Rozszerzenie przewodu ślinianki, zwężenia
  • Stany zapalne jamy ustnej
  • Zaczopowane w przewodzie ciała obce, takie jak szczecinki ze szczoteczki do zębów, kamień nazębny, drobiny drewna, itp.
  • Zapobieganie  ->
    Nie szczególnych sposobów zapobiegania rozwinięciu się kamicy ślinianek.
    Przebieg  ->
    Prawidłowe leczenie pozwala opanować dolegliwości bólowe. Niestety, obserwuje się częste nawroty choroby.
    Powikłania  ->
    Przewlekłe zapalne uszkodzenie miąższu ślinianki.
    Badania  ->
    W celu potwierdzenia obecności kamieni w obrębie przewodu ślinianki wykonuje się jego zgłębnikowanie. Również można zrobić zdjęcie Rtg ślinianki oraz sjalografię, czyli badanie Rtg po podaniu kontrastu do przewodu ślinianki.
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia kamicy ślinianek jest usunięcie przyczyny, czy kamieni znajdujących się w przewodzie ślinki. Dzięki takiemu postępowaniu następuje całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Choremu należy zapewnić wsparcie i zrozumienie. Należy szczególnie dbać o higienę w obrębie jamy ustnej. Dieta chorego powinna być dobrze zbilansowana i dostarczać odpowiednią porcję energii. Należy dużo pić. Nie ma ograniczeń co do aktywności chorego. Chory może nadal uprawiać sport.
    Leczenie operacyjne  ->
    Kamień usuwa się zwykle poprzez rozcięcie przewodu śliniaki. Daje to natychmiastowe ustąpienie dolegliwości bólowych. U chorych, u których dolegliwości występują od niedawna, możliwe jest zastosowanie kruszenia kamienia. W przypadkach, gdy wskutek kamicy ślinianki doszło do jej całkowitego zniszczenia, wskazane jest jej usunięcie.
    Podpis  ->
    lek. med. Romana Rajba

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.