24 kwietnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to żółtobrązowa masa, która powstaje w przewodzie słuchowym zewnętrznym z wydzieliny gruczołów łojowych i woskowinowych, złuszczonego naskórka, włosów oraz cząstek kurzu. Woskowina gromadzi się zwykle obustronnie. Dostanie się wody do przewodu słuchowego zewnętrznego prowadzi do rozpęcznienia woskowiny i powstania niedosłuchu.
Objawy  ->
  • Osłabienie słuchu
  • Zawroty głowy
  • Szumy w uchu

    Kontaktu z lekarzem wymaga
    Stwierdzenie objawów, mogących sugerować obecność woskowiny w uchu

    Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga
    Po zabiegu usunięcia woskowiny
  • Pojawienie się gorączki
  • Pogorszenie słuchu
  • Pojawienie się wycieku z ucha
  • Pogorszenie stanu ogólnego
  • Przyczyny  ->
    Główną przyczyną nadmiernego powstawania woskowiny i zalegania jej w przewodzie słuchowym zewnętrznym jest zaburzenie mechanizmu samooczyszczania się ucha. Powodem tego może być nadmierne drażnienie skóry przewodu słuchowego zewnętrznego lub praca w warunkach dużego zapylenia.
    Zapobieganie  ->
    Nie ma skutecznych sposobów zapobiegania. Należy unikać samodzielnego oczyszczania ucha, gdyż takie postępowanie stymuluje niejako powstawanie woskowiny i może być przyczyną powstania zapalenia ucha zewnętrznego czy nawet uszkodzenia błony bębenkowej.
    Przebieg  ->
    Stany nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uchu mogą nawracać.
    Powikłania  ->
  • Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego
  • Uszkodzenie perforacja (błony bębenkowej)
  • Badania  ->
    Aby stwierdzić obecność woskowiny w przewodzie słuchowym zewnętrznym, konieczne jest wykonanie otoskopii, czyli wziernikowania ucha.
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia jest całkowite usunięcie woskowiny zalegającej w przewodzie słuchowym zewnętrznym i zapobiegnięcie rozwinięciu się stanu zapalnego.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Nie należy samodzielnie usuwać zalegającej woskowiny nieodpowiednimi narzędziami, takimi jak patyczki owinięte watą, wsuwki itp.
    Aby usunąć woskowinę, lekarz płucze ucho wodą o temperaturze 37°C (o ile tylko podczas otoskopii nie stwierdził uszkodzenia błony bębenkowej). W przeciwnym razie uprzednio rozmiękczoną woskowinę usuwa się ręcznie, za pomocą specjalnych narzędzi. Gdy lekarz stwierdzi zapalenie ucha zewnętrznego, stosuje się miejscowo maści antybiotykowe, steroidy lub krople do uszu.
    Po usunięciu woskowiny przeprowadza się badanie słuchu.
    Podpis  ->
    lek. med. Romana Rajba

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.