19 kwietnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Prolaps płatka zastawki mitralnej, zastawka mitralna prolaptyczna, zespół Barlowa
Opis  ->
Jest to dość częsta i zwykle niegroźna dysfunkcja jednego lub obu płatków zastawki dwudzielnej (mitralnej). W czasie skurczu lewej komory jeden lub oba płatki wpuklają się do lewego przedsionka (to wpuklanie nazywane jest właśnie wypadaniem). Dochodzi wówczas do niepełnego zwarcia płatków zastawki i niewielkiego przecieku krwi zwrotnego z lewej komory do lewego przedsionka serca. Przeciek ten daje charakterystyczny szmer nad sercem słyszalny słuchawką, poprzedzony cichym kliknięciem. Wada ta dotyczy zwykle młodych ludzi, w szczególności kobiet.
Objawy  ->
Wypadanie płatka zastawki mitralnej przebiega najczęściej bez jakichkolwiek objawów, a wadę stwierdza się przypadkowo podczas rutynowego badania lekarskiego. Objawy są mało charakterystyczne i mogą przypominać objawy innych chorób układu krążenia. Są to:
  • Ból w klatce piersiowej
  • Nadmierne zmęczenie, duszność
  • Zawroty głowy, szczególnie przy nagłym wstaniu z pozycji leżącej lub siedzącej
  • Niepokój
  • Nieregularna akcja serca
  • Omdlenia


  • Kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Pojawienie się powyższych objawów u osób młodych, dotychczas nie chorujących
  • Dołączenie się nowych objawów do dotychczas występujących, u osób ze zdiagnozowanym wypadaniem płatka zastawki mitralnej


  • Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Pojawienie się przedłużającej się gorączki lub stanu podgorączkowego u pacjentów z wypadaniem płatka zastawki mitralnej, szczególnie jeśli wystąpienie gorączki było poprzedzone procedurami medycznymi, w czasie których doszło do naruszenia ciągłości powłok (np. wyrwanie zęba, zabiegi chirurgiczne, gastroskopia)
  • Pojawienie się zaburzeń rytmu serca, jeśli towarzyszą im inne objawy, jak duszność czy ból za mostkiem
  • Przyczyny  ->
    Uważa się, że przyczyną choroby jest zbyt duża wielkość płatka lub płatków zastawki mitralnej w porównaniu ze średnicą samej zastawki. Płatki zastawki nie mieszczą się w jej pierścieniu, co doprowadza do wybrzuszania się części płatka do lewego przedsionka serca podczas zamykania się zastawki mitralnej, w czasie skurczu lewej komory serca. Nie wiadomo jednak co doprowadza do tej „niewymiarowości” w budowie zastawki. Zaburzenie to może być skojarzone z innymi chorobami, jak np. zespół Turnera lub zespół Marfana.
    Zapobieganie  ->
    Nie są znane metody zapobiegające wystąpieniu tej wady.
    Przebieg  ->
    Jest to wada serca, która nie pogłębia się, nie ogranicza zwykłej aktywności życiowej i nie skraca przewidywanego czasu życia człowieka.
    Powikłania  ->
  • Zapalenie wsierdzia, szczególnie zlokalizowane na zastawce mitralnej, z powodu osadzenia się na niej bakterii. Bakterie mogą pojawić się we krwi po wszystkich procedurach medycznych, w czasie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, np. wyrwanie zęba, operacje chirurgiczne itp.
  • Udar niedokrwienny mózgu – spowodowany zaczopowaniem tętnic mózgowych przez materiał zakrzepowy powstały na płatkach zastawki mitralnej (bardzo rzadko)
  • Niewydolność krążenia
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Badania  ->
    Badaniem w pełni diagnozującym i oceniającym zaawansowanie wady jest echokardiografia.
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia jest przede wszystkim uspokojenie i zapewnienie pacjenta o łagodnym charakterze wady i małym jej wpływie na ogólną jakość życia. Dodatkowym celem leczenia jest zapobieganie wystąpieniu zapalenia wsierdzia.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Wada wymaga kontroli lekarskich w odstępach 2-3 lat (jeśli nie pojawiają się dodatkowe objawy).
    Aktywność fizyczna zwykle nie musi być ograniczana. Wyczynowe uprawianie sportu może być niewskazane.
    W diecie należy ograniczyć ilość spożywanej kawy, mocnej herbaty, alkoholu i napojów chłodzących zawierających kofeinę.

    Leczenie farmakologiczne
    Zwykle nie ma potrzeby stosowania żadnych leków. W przypadku nasilonych objawów, szczególnie przy zaburzeniach rytmu serca stosuje się beta-blokery (np. propranolol). Dobre efekty daje też uzupełnianie poziomu magnezu we krwi. W przypadku wspomnianych wcześniej zabiegów dentystycznych lub chirurgicznych należy zastosować profilaktykę antybiotykową w celu zapobiegania zapaleniu wsierdzia.
    Leczenie operacyjne  ->
    Chirurgiczna korekta wady może okazać się konieczna w przypadku innych współwystępujących chorób układu krążenia, którym może towarzyszyć lub które może nasilać wypadanie płatka zastawki mitralnej.
    Podpis  ->
    Opracował
    lek. med. Wiktor Kuliczkowski

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.