21 lipca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Pomiar ICP
Wskazania do badania  ->
 • Ciężkie urazy głowy
 • Stany po operacjach neurochirurgicznych przebiegające z podwyższeniem ciśnienia wewnątrz czaszki
 • Przeciwwskazania do badania  ->
  Nasilone zaburzenia krzepnięcia krwi.
  Cel badania  ->
  Celem badania jest dokładna ocena ciśnienia, jakie panuje wewnątrz czaszki, co pozwala na zaplanowanie właściwego leczenia.
  Przygotowanie  ->
  Pacjent jest zwykle nieprzytomny, nie wymaga podaży dodatkowych leków; zabieg przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej lub sali intensywnej terapii.
  Opis badania  ->
  Neurochirurg wykonuje niewielki otwór w kości czaszki, przez który wprowadza czujnik do pomiaru ciśnienia; jest to niewielkie urządzenie, które po umieszczeniu wewnątrz czaszki wykonuje dokładny pomiar panującego tam ciśnienia. Gdy czujnik nie jest już potrzebny, zostaje usunięty. Czujnik nie powoduje uszkodzenia tkanki mózgowej pacjenta, które mogłoby mieć wpływ na jego późniejsze zdrowie.
  Możliwe powikłania  ->
  Niewielkie krwawienie w miejscu założenia czujnika.
  Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.