21 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Zespół jelita nadpobudliwego, zespół jelita nadwrażliwego, zespół spastycznego jelita
Opis  ->
Jest to przewlekła choroba objawiająca się dolegliwościami ze strony jelita grubego, która nie jest spowodowana nieprawidłowościami budowy i metabolizmu, lecz zmienioną czynnością jelita. Dolegliwości zaczynają się zwykle w wieku 30-40 lat, częściej występują u kobiet.
Objawy  ->
Podstawowe objawy to bóle brzucha i biegunka lub zaparcie stolca. Bóle pojawiają się prawie zawsze w ciągu dnia, są kurczowe, ostre i najczęściej obejmują dół lub lewą stronę brzucha. Luźne wypróżnienia występują najczęściej w godzinach rannych, po posiłkach lub w sytuacjach stresowych. Część chorych ma zaparcie lub biegunkę na przemian z zaparciem. Inne dolegliwości to wzdęcie brzucha, łagodzone przez oddanie gazów oraz domieszka śluzu w kale.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Wystąpienie nowych objawów u osoby z rozpoznaną już chorobą: chudnięcie, obecność krwi w stolcu lub czarnych, luźnych (smolistych) stolców, gorączka, anemia.

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Wystąpienie silnych bólów brzucha i wymiotów.
Przyczyny  ->
Przyczyna choroby nie jest znana. Podejrzewa się, że do powstania objawów mogą się przyczyniać zaburzenia czucia w obrębie narządów jamy brzusznej i nieprawidłowa czynność ruchowa jelit. Wystąpienie dolegliwości może być poprzedzone zatruciem pokarmowym lub urazem psychicznym, na przykład utratą bliskiej osoby. U wielu chorych występują zaburzenia osobowości, niepokój lub depresja.
Zapobieganie  ->
 • Unikanie stresów i konfliktów w życiu osobistym
 • Stosowanie diety z dużą ilością błonnika, dbałość o regularne wypróżnianie się
 • Wyeliminowanie z diety pokarmów, które wywołują objawy
 • Odpowiedni sposób spożywania posiłków (w milczeniu, bez pośpiechu)
 • Unikanie picia kawy, alkoholu oraz palenia papierosów
 • Przebieg  ->
  Choroba ma charakter przewlekły, przebiega z nawrotami, ale jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla życia. Nie prowadzi do wyniszczenia organizmu, zapalenia ani raka jelita.
  Powikłania  ->
  Nie obserwuje się istotnych powikłań.
  Badania  ->
  Diagnostyka obejmuje podstawowe badania krwi, moczu i kału oraz badanie obrazowe jelita grubego; najczęściej wykonuje się badanie radiologiczne z kontrastem (wlew doodbytniczy) lub wziernikowanie (rektoskopię lub sigmoidoskopię).
  Cel leczenia  ->
  Celem leczenia jest łagodzenie dolegliwości bólowych i wzdęcia brzucha, zapewnienie prawidłowego rytmu wypróżnień.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  Osoba cierpiąca z powodu zaburzeń czynnościowych powinna uświadomić sobie, jakie sytuacje najczęściej powodują stres i w miarę możliwości ich unikać. Z diety należy wyłączyć pokarmy wzdymające, takie jak fasola, kapusta i brukselka. Osoby ze skłonnością do biegunki mogą nie tolerować mleka i powinny sprawdzić, czy wykluczenie go z diety przynosi poprawę. W wielu przypadkach zmniejszenie dolegliwości następuje przy regularnym spożywaniu stopniowo wprowadzanych do diety otrębów. Niektórym chorym pomaga psychoterapia. Nie ma ograniczeń odnośnie aktywności fizycznej.

  Leczenie farmakologiczne
 • Leki przeciwbiegunkowe
 • Leki zwiększające objętość stolca lub zmiękczające stolec u osób ze skłonnością do zaparć
 • Leki rozkurczowe i przeciwbólowe
 • Leki przeciw wzdęciu
 • Leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne
 • Podpis  ->
  Opracowała
  lek. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.