24 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Odsysanie z dróg oddechowych, toaleta drzewa oskrzelowego
Wskazania do zabiegu  ->
 • Pacjent zaintubowany i wentylowany mechanicznie
 • Pacjent z zapaleniem płuc i innymi schorzeniami prowadzącymi do produkcji dużej ilości wydzieliny w drogach oddechowych
 • Przeciwwskazania do zabiegu  ->
  Brak istotnych przeciwwskazań; częstość wykonywania zabiegu i decyzja o ewentualnym wcześniejszym podaniu leków uspokajających zależą od stanu dziecka.
  Cel zabiegu  ->
  Celem zabiegu jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, która utrudnia oddychanie.
  Przygotowanie  ->
  Zabieg przeprowadzany jest rutynowo; przygotowanie polega na okresowym zwiększeniu ilości podawanego tlenu oraz przeprowadzeniu zabiegów fizjoterapeutycznych.
  Opis zabiegu  ->
  Jeżeli pacjent jest zaintubowany, to okresowo następuje odłączenie rurki intubacyjnej od respiratora, rurka i drogi oddechowe są nawilżane niewielką ilością soli fizjologicznej, a następnie oczyszczane z wydzieliny przez wprowadzony do rurki cewnik. Cewnik połączony jest z ssakiem, który, wytwarzając ujemne ciśnienie, ułatwia usunięcie wydzieliny. Czynności te są powtarzane kilkakrotnie, w zależności od ilości wydzieliny i stanu pacjenta. Następnym etapem jest oczyszczenie nosa i jamy ustnej.
  Jeżeli pacjent nie jest zaintubowany, toaleta dróg oddechowych polega na dokładnym oczyszczeniu nosa, gardła i jamy ustnej.
  Zabieg powtarzany jest kilkakrotnie w trakcie doby.
  Możliwe powikłania  ->
 • Uszkodzenie śluzówki nosa lub gardła
 • Okresowe pogorszenie stanu pacjenta pod postacią zwolnienia czynności serca i spadku saturacji (stopień wysycenia krwi tlenem)
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.