24 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Wskazania do zabiegu  ->
Choroby narządów wewnętrznych (wątroby, nerek, tarczycy), których przyczyna i dokładne rozpoznanie nie są możliwe do ustalenia bez oceny tkanek i komórek narządu.
Przeciwwskazania do zabiegu  ->
Nasilone zaburzenia krzepnięcia krwi.
Cel zabiegu  ->
Celem zabiegu jest pobranie małego fragmentu narządu do dokładnej oceny mikroskopowej.
Przygotowanie  ->
Zabieg wykonuje się warunkach sali operacyjnej; dziecko musi być na czczo i posiadać wyniki aktualnych badań laboratoryjnych wymagane do przeprowadzenia znieczulenia i pobrania wycinka (poziom elektrolitów, morfologia krwi, parametry układu krzepnięcia).
Opis zabiegu  ->
Po zbadaniu przez lekarza anestezjologa i założeniu do żyły wenflonu, dziecko otrzymuje leki działające usypiająco i przeciwbólowo, a lekarz chirurg po odkażeniu skóry, wykonuje biopsję. Polega ona na przebiciu skóry i wprowadzeniu do narządu specjalnej, cienkiej igły. Następnie igła ta jest usuwana, a zawarte w niej fragmenty tkanek przenoszone są do jałowego pojemnika i przesyłane do zakładu anatomii patologicznej celem badania. Miejsce nakłucia jest zaklejane jałowym opatrunkiem.
Możliwe powikłania  ->
 • Nakłucie naczynia żylnego i wynikające z tego krwawienie
 • Zakażenie miejsca nakłucia
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.