24 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Holter ciśnieniowy
Wskazania do badania  ->
 • Niepoddające się leczeniu ciężkie nadciśnienie tętnicze
 • Ciśnienie tętnicze, które wykazuje duże wahania wartości w ciągu doby
 • Podejrzenie „nadciśnienia białego fartucha” tj. nadciśnienia tętniczego występującego jedynie podczas wizyt lekarskich
 • Przeciwwskazania do badania  ->
  Brak zgody pacjenta na badanie.
  Cel badania  ->
  Celem badania jest określenie prawdziwych wartości ciśnienia tętniczego u danego pacjenta i jego zmienności w ciągu doby i pod wpływem leczenia.
  Przygotowanie  ->
  Na ramię, 5 cm powyżej łokcia, zakłada się mankiet z czujnikiem badającym skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi w tętnicy ramiennej. Mankiet połączony jest rurką gumową i kablami z aparatem noszonym zwykle na pasku.
  Opis badania  ->
  Aparat pomiarowy w ustalonych odstępach czasowych sam pompuje powietrze do mankietu i odczytuje wartości ciśnienia tętniczego, a następnie zapisuje je w swojej pamięci.
  Możliwe powikłania  ->
  Brak powikłań.
  Podpis  ->
  Opracował
  lek. med. Wiktor Kuliczkowski

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.