21 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Pomiar RR
Wskazania do badania  ->
Właściwie podczas każdej wizyty lekarskiej powinno się wykonać pomiar ciśnienia tętniczego. Jest to najprostsza metoda rozpoznawania nadciśnienia i wczesnego zapobiegania jego powikłaniom.
Przeciwwskazania do badania  ->
Brak istotnych przeciwwskazań.
Cel badania  ->
Celem pomiaru jest stwierdzenie wartości ciśnienia skurczowego krwi (podawanego jako pierwsze) i rozkurczowego (podawanego jako drugie).
Przygotowanie  ->
Przed pomiarem pacjent powinien przez pięć minut leżeć lub siedzieć oraz w ciągu dwóch godzin przed pomiarem nie spożywać napojów zawierających kofeinę i nie palić tytoniu.
Opis badania  ->
Pomiar polega na:
 • Założeniu opaski uciskowej na ramię około 5 cm powyżej łokcia
 • Napompowanie poduszki gumowej do wartości plus 10 mm słupa rtęci powyżej spodziewanego ciśnienia tętniczego
 • Powolnym spuszczaniu powietrza z poduszki gumowej, aż do usłyszenia pierwszego tonu w słuchawkach stetoskopu przyłożonego do tętnicy ramiennej w dole łokciowym (ciśnienie skurczowe)
 • Dalszym powolnym spuszczaniu powietrza do ostatniego słyszalnego uderzenia tętna (ciśnienie rozkurczowe)
  Pomiaru można dokonać kilka razy, ustalając średnie wyniki ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Istnieją także automatyczne aparaty do pomiaru RR, wynik pomiaru podawany jest na wyświetlaczu, a dodatkowo mierzona jest częstość akcji serca. Należy pamiętać, że ciśnienie tętnicze, mierzone przez tzw. biały personel, może być podwyższone w związku z reakcją organizmu na stres. Zjawisko to nosi nazwę ciśnienie białego fartucha.
 • Możliwe powikłania  ->
  Brak powikłań.
  Podpis  ->
  Opracował
  lek. med. Wiktor Kuliczkowski

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.