21 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Wskazania do badania  ->
Badanie per rectum jest niezbędnym uzupełnieniem każdego badania lekarskiego i ma zasadnicze znaczenie przy następujących dolegliwościach:
 • Krwawienie z odbytu
 • Niedokrwistość
 • Bóle brzucha, bóle okolicy odbytu
 • Bóle przy wypróżnieniu
 • Uczucie niepełnego wypróżnienia
 • Zmiana rytmu wypróżnień (pojawienie się zaparć, biegunek lub naprzemiennych zaparć i biegunek u osoby z prawidłowymi dotąd wypróżnieniami)
 • Obecność czarnych stolców
 • Obecność „ołówkowatych” stolców
 • Świąd odbytu
 • Brudzenie kałem, obecność nieprawidłowej wydzieliny z odbytu lub okolicy odbytu
 • Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn (zbyt częste oddawanie moczu, konieczność wstawania do łazienki również w nocy, zaleganie moczu w pęcherzu po oddaniu moczu)
 • Przeciwwskazania do badania  ->
  Brak zgody pacjenta.
  Cel badania  ->
  Badanie per rectum umożliwia obejrzenie skóry wokół odbytu i wykrycie zmian zapalnych, przetok czy ropni tej okolicy, ocenę napięcia zwieracza odbytu (mięśnia, który „zamyka” odbyt, rozluźniając się tylko w czasie wypróżnienia). Ponadto pozwala wykryć nieprawidłowości w kanale odbytu oraz w końcowym odcinku odbytnicy (guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, polipy, owrzodzenia, zwężenia, guzy), a także ocenić wielkość, kształt i konsystencję gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn. Badanie to wykonuje się również w przypadku podejrzenia krwawienia z przewodu pokarmowego, za którym przemawia obecność krwi w kale lub obecność czarnego, luźnego („smolistego”) stolca.
  Przygotowanie  ->
  Poza zwykłą toaletą okolicy odbytu badanie nie wymaga przygotowań.
  Opis badania  ->
  W czasie badania pacjent leży zwykle na lewym boku, najlepiej z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej. Lekarz najpierw rozchyla pośladki i ogląda skórę okolicy odbytu. Potem delikatnie wprowadza do odbytu nasmarowany żelem lub wazeliną palec wskazujący i ocenia napięcie zwieracza odbytu, a następnie wprowadza palec maksymalnie głęboko i otacza nim ściany odbytnicy oraz obmacuje gruczoł krokowy u mężczyzn. Po badaniu oczyszcza ligniną okolicę odbytu i ogląda resztki kału pozostałe na rękawiczce. W czasie badania chory może mieć uczucie parcia na stolec, natomiast ból pojawia się tylko wtedy, jeśli w badanej okolicy występują jakieś nieprawidłowości.
  Podpis  ->
  Opracowała
  lek. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.