21 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
UKG, ECHO, usg serca
Wskazania do badania  ->
 • Podejrzenie choroby serca (np. wady rozwojowe) i układu krążenia
 • Kontrola po zabiegu kardiochirurgicznym
 • Ocena skuteczności leczenia lub monitorowanie przebiegu choroby serca
 • Przeciwwskazania do badania  ->
  Brak istotnych przeciwwskazań.
  Cel badania  ->
  Celem badania jest ocena ewentualnych nieprawidłowości w budowie jam serca i zastawek oraz dużych naczyń, a także ocena czynności serca i przepływu krwi w głównych naczyniach.
  Przygotowanie  ->
  Nie jest konieczne. Jedynie małe niemowlęta wymagają czasami uspokojenia, aby umożliwić prawidłowe wykonanie pomiarów (smoczek, butelka, czasami środek uspokajający).
  Opis badania  ->
  Dziecko układane jest na kozetce w pokoju badań lub też aparat UKG przywożony jest do łóżka pacjenta. Niemowlęta badane są w łóżeczkach lub inkubatorach. Do klatki piersiowej dziecka przykłada się głowicę aparatu uprzednio pokrytą żelem umożliwiającym lepsze obrazowanie, a lekarz na ekranie obserwuje pracę serca. Czasami trzeba przyłożyć głowicę również w okolicach szyi i brzucha pacjenta. Badanie jest całkowicie niebolesne i nie daje skutków ubocznych.
  Możliwe powikłania  ->
  Brak istotnych powikłań.
  Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.