21 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
USG, sonografia
Wskazania do badania  ->
USG wykonuje się jako rutynowe badanie kontrolne (np. ocena stawów biodrowych dziecka) lub przy podejrzeniu nieprawidłowości w obrębie głowy (u noworodka), brzucha czy innych narządów (np. gałek ocznych, zatok, tarczycy).
Przeciwwskazania do badania  ->
Nie ma istotnych przeciwwskazań.
Cel badania  ->
Celem badania jest obejrzenie badanego narządu, ocena jego wielkości i funkcji.
Przygotowanie  ->
W przypadku badania narządów jamy brzusznej zalecane jest pozostawanie na czczo lub czasami zażycie leku zmniejszającego produkcję gazów jelitowych (np. Espumisan).
Opis badania  ->
Dziecko układane jest na kozetce w pokoju badań lub aparat usg przywożony jest do łóżka pacjenta; noworodki – jeśli tego wymaga ich stan – badane są w inkubatorach. W zależności od tego, jaki narząd ma być badany, głowica ultrasonografu przykładana jest do odpowiedniej części ciała. Obraz struktur mózgowia u noworodka ocenia się przez ciemię przednie lub czasami poprzez struktury kostne skroni. Narządy jamy brzusznej oglądane są w pozycji pacjenta na wznak lub na boku. Stawy biodrowe noworodka ocenia się umieszczając głowicę na bioderku dziecka (zwykle niemowlę układane jest w specjalnej rynience przytrzymującej go w odpowiedniej pozycji). Gałki oczne oceniane są przez powieki, a tarczyca przez przyłożenie głowicy do szyi. Czasami badanie ma na celu zobrazowanie przepływu krwi w naczyniach, wtedy głowicę urządzenia umieszcza się nad ocenianymi naczyniami. Ponieważ dla prawidłowego wykonania pomiarów wymagany jest bezruch pacjenta, niekiedy trzeba uspokoić nadmiernie pobudzone noworodki czy niemowlęta (smoczek, butelka, krótko działający lek łagodnie uspokajający).
Możliwe powikłania  ->
Badanie jest całkowicie niebolesne i nie pozostawia skutków ubocznych.
Podpis  ->
Opracowała
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

Nota prawna


Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.