21 lipca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Posiew, hodowla mikrobiologiczna
Wskazania do badania  ->
Podejrzenie zakażenia zlokalizowanego (skóra, rany, oko, gardło) lub zakażenia krwi.
Przeciwwskazania do badania  ->
Brak istotnych przeciwwskazań.
Cel badania  ->
Celem badania jest wykrycie mikroorganizmu odpowiedzialnego za objawy chorobowe i jeśli jest to możliwe, wykonanie antybiogramu, czyli określenie antybiotyku, na który wyhodowana bakteria jest najbardziej wrażliwa.
Przygotowanie  ->
Zależy od tego, jaki materiał jest pobierany do badania. W przypadku wymazów (np. spojówka oka, rany, gardło) nie są wymagane żadne specjalne przygotowania.
Przy pobieraniu moczu zalecane jest dokładne wymycie okolicy cewki moczowej i pobranie tzw. środkowego strumienia (czyli pobranie porcji moczu w trakcie jego oddawania).
Pobieranie krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego wymaga dokładnego wymycia i odkażenia miejsca nakłucia. Wykonywane jest w taki sposób, aby do pobieranej krwi czy płynu nie przedostały się bakterie z zewnątrz, co w efekcie dałoby wynik fałszywy.
Sposób pobierania materiału zależy też od tego, czy poszukujemy bakterii, wirusów, grzybów czy innych mikroorganizmów i różni się ilością potrzebnego materiału, podłożem (czyli rodzajem probówki i zawartej w niej substancji, na którą przenosi się materiał), warunkami, w jakich się go transportuje (np. cieplarka, lód) i czasem oczekiwania na wynik (może się przedłużać do 2-4 tygodni).
Opis badania  ->
 • Wymaz: pobranie wydzieliny z błony śluzowej (np. gardło, nos, odbyt, rany) cienkim patyczkiem zakończonym jałową watą
 • Krew: przez nakłucie w sposób jałowy żyły (rzadziej tętnicy)
 • Płyn mózgowo-rdzeniowy: w trakcie punkcji lędźwiowej,
 • Mocz: pobranie do jałowego naczynia ze strumienia środkowego, poprzez cewnik lub z nakłucia pęcherza
 • Zeskrobiny ze skóry i paznokci: przy podejrzeniu zakażenia grzybiczego
 • Możliwe powikłania  ->
  Mogą wystąpić powikłania związane z wykonywanym nakłuciem, które zwykle ograniczają się do niewielkiego krwawienia.
  Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.