13 października 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Badania laboratoryjne w kierunku alergii
Wskazania do badania  ->
Choroby alergiczne (katar sienny, zmiany atopowe skóry, spastyczne zapalenia oskrzeli, alergia pokarmowa).
Przeciwwskazania do badania  ->
Bardzo nasilone objawy alergiczne, zagrożenie wystąpieniem wstrząsu.
Cel badania  ->
Testy alergiczne wykonuje się w celu wykrycia czynników wywołujących odpowiedź alergiczną organizmu.
Przygotowanie  ->
Wymagana jest ocena lekarska aktualnego stanu zdrowia dziecka w celu potwierdzenia obecności objawów alergizacji.
Badanie może być wykonane po dwóch tygodniach od odstawienia leków antyalergicznych. Najlepszą porą na wykonywanie testów jest późna jesień.
Opis badania  ->
  • Test skórny: konieczne jest wprowadzenie niewielkich ilości substancji potencjalnie alergizujących do organizmu (skóra) i obserwacja wywołanych przez nie reakcji (obrzęk, zaczerwienienie, bąbel). Wykonuje się to poprzez niewielkie zadrapanie skóry przedramienia i naniesienie na to miejsce alergenu (kropla płynu zawierającego badany czynnik potencjalnie uczulający), ukłucie igłą poprzez naniesioną kroplę roztworu lub też przez śródskórne wstrzyknięcie badanej substancji. Następnie po 15-30 minutach obserwuje się miejsca próby, ocenia wielkość obrzęku, zaczerwienienia i bąbla. Zmiany porównuje się ze skalą i według niej określa, czy badana substancja może być uważana za alergen. Wykonywanie zadrapań, nakłuć lub wstrzyknięć może być nieco bolesne. Obrzęk i zaczerwienienie ustępują całkowicie do kilku godzin.
  • Test RIST i RAST – ocena obecności przeciwciał we krwi, czyli pewnych substancji, których występowanie (i odpowiednio duża ilość we krwi) potwierdza podejrzenie, że dziecko jest uczulone na dany czynnik (tzw. alergen): Badanie polega na pobraniu próbki krwi, którą w dalszej kolejności nanosi się na firmowe zestawy do badań immunologicznych i na podstawie obserwowanej reakcji (ocenianej według załączonej skali) określa poziom przeciwciał (a dokładnie całkowity poziom immunoglobuliny E i poziom tzw. IgE swoistej, czyli skierowanej przeciwko konkretnemu antygenowi), a przez to pośrednio stopień alergizacji.
  • Testy prowokacyjne: polegają na bezpośrednim podaniu alergenu np. donosowo (w katarze siennym) lub też wycofaniu diety eliminacyjnej (dziecku karmionemu tzw. dietą eliminacyjną, czyli pokarmem niealergicznym, stopniowo wprowadza się pokarmy podejrzane o alergizację i obserwuje reakcję organizmu)
  • Możliwe powikłania  ->
    Przy wykonywaniu testów skórnych istnieje teoretyczna możliwość, że odpowiedź organizmu na wprowadzony na uszkodzoną powierzchnię skóry alergen będzie bardzo silna i wywoła wzmożone objawy alergizacji (duszność, wstrząs), dlatego testy zawsze przeprowadza się w warunkach poradni lub szpitala, gdzie zapewniona jest szybka pomoc lekarska.
    Podpis  ->
    Opracowała
    dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.