19 maja 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Wskazania do badania  ->
Choroby oczu lub inne choroby, które mogą powodować zmiany w oczach.
Przeciwwskazania do badania  ->
Brak istotnych przeciwwskazań.
Cel badania  ->
Celem badania okulistycznego jest:
 • Ocena możliwości widzenia przez dziecko
 • Określenie stopnia zmian chorobowych w oku, wywołanych przez schorzenia ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, wcześniactwo)
 • Ocena oka po urazie
 • Oglądanie dna oka, jako pośrednia metoda oceny ciśnienia wewnątrzczaszkowego
  W przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie – ocena ewentualnego rozwoju tzw. retinopatii wcześniaczej.
 • Przygotowanie  ->
  Czasami lekarz okulista prosi o wcześniejsze zakropienie oczu kroplami (zwykle w warunkach szpitalnych wykonywane przez pielęgniarkę), które powodują rozszerzenie źrenicy i ułatwiają ocenę wnętrza oka. Do samego badania wymagana jest pomoc osoby asystującej, która uspokaja i przytrzymuje dziecko we właściwej pozycji. Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne, konieczne jest zastosowanie płytkiego znieczulenia (podanie leków działających uspokajająco i osłabiających odbiór nieprzyjemnych doznań).
  Opis badania  ->
  Lekarz okulista ogląda oczy przy pomocy m.in. oftalmoskopu, urządzenia które oświetla oko i pozwala na obejrzenie jego dna. U niemowląt konieczne jest niejednokrotnie zastosowanie tzw. rozwórek, czyli niewielkich uchwytów, które służą do przytrzymania i odchylenia powiek dziecka. Większa część badania nie jest bolesna, zastosowanie rozwórek może być nieprzyjemne i pozostawia przejściowe uczucie pieczenia powiek. Dokładna ocena narządu wzroku wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i zwykle współpracy pacjenta. Do badań specjalistycznych należy również ultrasonografia gałek ocznych.
  Możliwe powikłania  ->
 • Przejściowe zaburzenia widzenia po zastosowaniu kropli rozszerzających źrenicę
 • Przejściowe zaczerwienienie i pieczenie powiek i spojówek oka
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.