21 lipca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
EEG
Wskazania do badania  ->
 • Podejrzenie nieprawidłowej czynności mózgu objawiającej się napadami drgawkowymi
 • Stan po urazie głowy
 • Stan po zabiegach neurochirurgicznych
 • Przeciwwskazania do badania  ->
  Brak istotnych przeciwwskazań.
  Cel badania  ->
  Celem badania jest ocena pracy mózgu.
  Przygotowanie  ->
  Ponieważ badanie powinno być wykonane w czasie czuwania i snu, czasami – szczególnie u małych niemowląt – zalecane jest zbudzenie dziecka nad ranem i utrzymanie go w stanie czuwania do chwili rozpoczęcia badania.
  Opis badania  ->
  Badanie polega na nałożeniu na główkę dziecka rodzaju siateczki, w oka której wprowadzone są elektrody. Dotykają one skóry dziecka, ale nie dają żadnych nieprzyjemnych odczuć; badanie jest całkowicie niebolesne. Elektrody połączone są z aparatem rejestrującym fale wytwarzane przez mózg dziecka; obraz fal drukowany jest na papierze i oceniany przez lekarza neurologa. Czasami stosuje się dodatkowe pobudzenia takie jak: ostre, migające światła, ostry dźwięk w celu wywołania nieprawidłowej czynności mózgu (aby ocenić obraz fal mózgowych w trakcie napadu drgawkowego).
  Możliwe powikłania  ->
  Nie obserwuje się istotnych powikłań.
  Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.