24 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Ekg
Wskazania do badania  ->
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Leczenie niektórymi lekami nasercowymi (np. glikozydami)
 • Podejrzenie chorób mięśnia sercowego (stan zapalny, kardiomiopatie)
 • Podejrzenie niedotlenienia mięśnia sercowego
 • Przeciwwskazania do badania  ->
  Brak istotnych przeciwwskazań.
  Cel badania  ->
  Celem badania jest ocena wytwarzania i przewodzenia pobudzeń elektrycznych w mięśniu sercowym, które warunkują prawidłową kurczliwość.
  Przygotowanie  ->
  Wymagane jest aby dziecko w trakcie badania pozostawało w bezruchu, dlatego w przypadku niemowląt i małych dzieci czasami stosuje się leki uspokajające.
  Opis badania  ->
  Na skórę klatki piersiowej i kończyn (okolice nadgarstków i kostek) zakładane są elektrody z dołączonymi do nich przewodami. Aparat EKG rejestruje czynność elektryczną serca odbieraną na powierzchni skóry i zapisuje ją w postaci tzw. elektrokardiogramu. Czasami wymagane są dokładniejsze informacje o czynności serca i wówczas wprowadza się elektrodę pomiarową do przełyku – zwykle dziecko wymaga wtedy dodatkowych leków uspokajających (tzw. sedacja płytka).
  Możliwe powikłania  ->
  Badanie jest całkowicie niebolesne i nie daje powikłań.
  Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.