14 kwietnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Hb, Hgb
Normy  ->
Kobiety
Jednostki tradycyjne 12-16 g/dl
Jednostki układu SI 7,44-9,92 mmol/l
Mężczyźni
Jednostki tradycyjne 13-18 g/dl
Jednostki układu SI 8,0-11,1 mmol/l
Odchylenia od normy  ->
Powyżej normy
W wyniku zwiększenia liczby krwinek czerwonych w chorobach krwi np. w czerwienicy prawdziwej lub wtórnie w wyniku przebywania na dużych wysokościach, w chorobach układu oddechowego, serca, nerek (w wyniku niedotlenienia lub nadmiernej produkcji erytropoetyny przez nerki).
W rezultacie zmniejszenia objętości osocza w chorobie oparzeniowej lub w zapaleniu otrzewnej, a także w odwodnieniu - wymioty, biegunki, nadmierne pocenie, moczówka prosta.

Poniżej normy
Wynik zmniejszenia ilości erytrocytów - niedokrwistości lub zwiększenia objętości osocza - druga połowa ciąży, przewodnienie.
Opis badania  ->
Główny składnik erytrocytów, nośnik tlenu.
Uwagi  ->
Pojedynczy wynik ma charakter poglądowy i nie może stanowić o rozpoznaniu choroby. Zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Nota prawna


Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.