21 lipca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
tyroksyna całkowita, TT4
Normy  ->
Jednostki tradycyjne4,0-11,5 µg/dl
Jednostki układu SI57-154 nmol/l
Odchylenia od normy  ->
Powyżej normy
 • W nadczynności tarczycy
 • Podczas leczenia tyroksyną (niedoczynność tarczycy)
 • W okresie ciąży i stosowania estrogenów oraz doustnych leków antykoncepcyjnych (na skutek wzrostu stężenia białka wiążącego tyroksynę - TBG)

  Poniżej normy
 • W niedoczynności tarczycy
 • W hipoproteinemii, nadczynności kory nadnerczy i podczas leczenia kortykosterydami (na skutek spadku stężenia białka wiążącego tyroksynę).
 • Opis badania  ->
  Główny hormon wytwarzany przez tarczycę, przyspiesza przemianę tlenową oraz produkcję białek, jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i dojrzewania. W surowicy związany jest z białkami - białkiem wiążącym tyroksynę, prealbuminą i albuminami. Tyroksyna przyspiesza rozkład tłuszczów, uwalnianie wapnia z kości, przyspiesza podstawową przemianę materii i powoduje wzrost temperatury ciała.
  Uwagi  ->
  Pojedynczy wynik ma charakter poglądowy i nie może stanowić o rozpoznaniu choroby. Zawsze skonsultuj się z lekarzem.

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.