Opis
Zwichnięciem nazywamy takie uszkodzenie stawu, w którym tworzące go kości przestają się ze sobą stykać. Podwichnięcie stawu to uszkodzenie lżejsze – powierzchnie stawowe stykają się ze sobą, ale ich wzajemna pozycja jest nieprawidłowa. Stawy które najczęściej ulegają zwichnięciom lub podwichnięciom to: staw ramienny, stawy palców, staw biodrowy, staw kolanowy i staw skroniowo-żuchwowy. U noworodków spotyka się wrodzone podwichnięcie lub zwichnięcie biodra, w przebiegu choroby zwanej dysplazją stawu biodrowego.
Objawy
Kontaktu z lekarzem wymaga:
Bolesność i ograniczenie ruchu po urazie stawu. Zdarza się, że zwichnięty staw ulegnie samoistnemu nastawieniu, nie zwalnia to jednak pacjenta z konieczności wizyty u lekarza.
Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Bladość, ochłodzenie lub zdrętwienie kończyny po urazie.
Przyczyny
Czynniki sprzyjające zachorowaniu
Zapobieganie
Przebieg
Choroba prawidłowo leczona zazwyczaj kończy się pełnym powrotem do zdrowia. Po nastawieniu zwichniętego stawu konieczne jest jego unieruchomienie na okres 2-8 tygodni.
Powikłania
Badania
Rozpoznanie uszkodzenia wymaga wykonania zdjęć rentgenowskich. Stawy biodrowe noworodków powinny być zbadane ultrasonograficznie.
Cel leczenia
Celem leczenia jest przywrócenie prawidłowej pozycji kości tworzących staw (nastawienie) oraz odzyskanie jak najlepszej funkcji uszkodzonego stawu.
Leczenie
Zalecenia ogólne
Bezpośrednio po urazie należy unieruchomić kończynę
Nigdy nie należy na własną rękę próbować nastawiać uszkodzonego stawu. Niefachowa pomoc może tylko zaszkodzić
Zastosowanie zimnego okładu skutecznie zmniejsza obrzęk stawu
Leczenie obejmuje nastawienie uszkodzonego stawu w znieczuleniu i jego unieruchomienie w szynie lub pełnym gipsie
Przed nastawieniem nie należy jeść ani pić, ponieważ grozi to powikłaniami podczas znieczulenia
Usprawnianie kończyny powinno być prowadzone pod kierunkiem lekarza ortopedy
Leczenie farmakologiczne
Jest to leczenie wspomagające. Stosuje się leki anestetyczne (umożliwiające znieczulenie chorego i zwiotczenie mięśni) oraz leki przeciwbólowe.
Leczenie farmakologiczne
Jest to leczenie wspomagające. Stosuje się leki anestetyczne (umożliwiające znieczulenie chorego i zwiotczenie mięśni) oraz leki przeciwbólowe.
Leczenie operacyjne
Zwichnięcia niemożliwe do nastawienia zachowawczego wymagają leczenia operacyjnego. Jeżeli zwichnięcia stawu powtarzają się kilkakrotnie, konieczny staje się zabieg rekonstrukcyjny stawu, celem odtworzenia jego prawidłowej budowy.
Podpis
Opracował:
lek. med. Robert Frąc
lek. med. Robert Frąc
Nota prawna
Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.