21 lipca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Podagra
Opis  ->
Dna moczanowa jest postacią zapalenia stawów spowodowaną odkładaniem się w nich kryształów kwasu moczowego. Tkanki otaczające staw również objęte są procesem zapalnym, co powoduje podrażnienie wrażliwych zakończeń nerwowych i wywołuje bardzo silny ból. Skłonność do zachorowania jest cechą wrodzoną. Choroba jest częstsza u mężczyzn, szczególnie między 30 a 60 rokiem życia.
Dna jest jedną z najstarszych chorób znanych człowiekowi. Chorowali na nią Aleksander Wielki, Michał Anioł, Martin Luter, Izaak Newton, Henryk VIII, Francis Bacon i Benjamin Franklin.
Objawy  ->
 • Głównym objawem jest silny ból ręki lub stopy, najczęściej w okolicy palucha stopy (tzw. podagra)
 • Czasami ból może wystąpić w innym stawie, np. w łokciu lub kolanie
 • Ból zwykle pojawia się nagle, często w godzinach porannych
 • Skóra nad stawem zmienionym zapalnie staje się czerwona, błyszcząca i sucha


 • Kontaktu z lekarzem wymaga:
  Wystąpienie powyższych dolegliwości.
  Duże znaczenie ma szybkie włączenie leczenia ostrego ataku dny. Jak najszybszy kontakt z lekarzem jest niezbędny.
  Przyczyny  ->
  Kwas moczowy jest produktem przemiany materii (a dokładnie związków zwanych purynami). Prawidłowo wydalany jest przez nerki z moczem. W przypadku zwiększonej jego ilości w organizmie, nerki nie potrafią wydalić całej ilości kwasu moczowego, którego nadmiar odkłada się w stawach i powoduje stan zapalny. Praktycznie każdy może zachorować na dnę moczanową, ponieważ nerki mają ograniczoną zdolność do wydalania kwasu moczowego. W przeciwieństwie do powszechnych opinii, choroba nie jest spowodowana wystawnym trybem życia i łakomstwem. Skłonność do przejadania się i nadużywania alkoholu może wywołać atak dny u osób predysponowanych. Ma to związek z otyłością i wysokim ciśnieniem krwi. Niektóre leki (np. leki moczopędne), urazy, operacje lub głód również mogą wywołać atak dny.
  Przebieg  ->
  Pierwszy atak dotyczy zwykle jednego stawu i może trwać od kilku godzin do kilku dni – zwykle 2-3 dni, w zależności od czasu rozpoczęcia leczenia. Czasami atak może pojawić się tylko raz w całym życiu i nigdy się nie powtórzyć. Brak odpowiedniego leczenia grozi powtarzaniem się ataków choroby i wystąpieniem powikłań.
  Powikłania  ->
  Zaniedbywanie leczenia może prowadzić do rozwoju chorób nerek (np. kamicy nerkowej), a także do szybkiego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w zajętych stawach.
  Badania  ->
  Chorobę rozpoznaje się na podstawie oznaczenia poziomu kwasu moczowego we krwi.
  Cel leczenia  ->
  Celem leczenia jest przerwanie ostrego ataku choroby oraz zapobieganie jej nawrotom.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
 • Ograniczenie spożywania potraw bogatych w puryny, takich jak: wątróbki, móżdżek, nerki, ryby z puszki (sardynki, anchois, śledzie)
 • Zmniejszenie spożycia alkoholu
 • Zapewnienie odpowiedniej (zrównoważonej) diety
 • Wypijanie odpowiedniej ilości płynów
 • Dbałość o prawidłową wagę ciała
 • Unikanie radykalnego odchudzania się
 • Dbałość o dobrą kondycję fizyczną
 • Unikanie nadmiernych wysiłków fizycznych
 • Unikanie narażenia organizmu na zimno
 • Noszenie wygodnego obuwia
 • W czasie napadu konieczne jest leżenie w łóżku. Ulgę przynosi okładanie chorego stawu lodem


 • Leczenie farmakologiczne
  Szybkie wdrożenie leczenia farmakologicznego jest konieczne w ostrym ataku dmy.
  Jeżeli atak dny wystąpił tylko raz, to dalsze leczenie farmakologiczne nie jest konieczne i wystarcza przestrzeganie zaleceń dietetycznych. Jeżeli ataki dny powtarzają się, to poza dietą konieczne staje się przyjmowanie leków, często do końca życia (celem uniknięcia nawrotów choroby).
  Podpis  ->
  Opracował
  lek. med. Robert Frąc

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.