21 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Bardzo niewielka część ludzi ma idealnie prostą przegrodę nosa. U większości jest ona nieco skrzywiona i zwykle występują na niej tak zwane ostrogi. Taki stan uważany jest za prawidłowy, dokąd nie występują zaburzenia w procesie oddychania. Dopiero pojawienie się znacznego stopnia upośledzenia drożności nosa, a także zwiększona zapadalność na zapalenia zatok i zapalenia ucha środkowego stanowią o uznaniu stanu za patologiczny przegrody.
Objawy  ->
 • Jednostronna niedrożność nosa
 • Upośledzenie lub zanik węchu
 • Bóle głowy

  Kontaktu z lekarzem wymaga
  Stwierdzenie u siebie lub członka rodziny dolegliwości związanych ze skrzywioną przegrodą nosową.

  Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga
  Po zabiegu:
 • Gorączka
 • Objawy stanu zapalnego – zaczerwienie, obrzęk, wzmożenie ucieplenia, ból
 • Powstanie nowych, niespodziewanych objawów
 • Przyczyny  ->
  Przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest zwykle wada rozwojowa. Powodem może być również uraz – złamanie kości twarzy, nosa. Bywa, że skrzywienie przegrody jest wynikiem urazu okołoporodowego.
  Zapobieganie  ->
  Nie ma znanych sposobów zapobiegania.
  Przebieg  ->
  Skrzywiona przegroda nosowa może być przyczyną częstych infekcji związanych z drogami oddechowymi i przewodami łzowymi. W takich przypadkach konieczne jest rozważenie korekcji skrzywienia, dzięki której może dojść do ustąpienia wyżej wymienionych problemów. Zabieg operacyjny korygujący skrzywioną przegrodę nosa poprawia jego drożność, dzięki czemu następuje znaczna poprawa komfortu życia pacjenta.
  Powikłania  ->
 • Zmiana profilu nosa
 • Perforacje przegrody nosa
 • Badania  ->
  Podstawową metodą diagnostyczną jest wziernikowane jamy nosowej – rynoskopia przednia i tylna. Ponadto wykonuje się rynometrię – badanie pozwalające ocenić przepływy powietrza w obrębie nosa.
  Cel leczenia  ->
  Celem leczenia skrzywionej przegrody jest usprawnienie zaburzonego przepływu powietrza w obrębie nosa oraz zapobieżenie nawracającym infekcjom dróg oddechowych i przewodów łzowych. W przypadku zniekształcenia nosa z powodu skrzywionej przegrody, istotna może być również poprawa efektu kosmetycznego.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  Choremu należy zapewnić wsparcie psychiczne i staranną opiekę. Dieta powinna być lekkostrawna i dobrze zbilansowana. Nie ma ograniczeń co do zakresu aktywności fizycznej pacjenta.
  Leczenie operacyjne  ->
  Leczenie skrzywionej przegrody nosa jest wyłącznie operacyjne. Najczęściej wykonuje się plastykę przegrody nosa. Innym zabiegiem który może być zastosowany jest podśluzówkowa resekcja przegrody nosa metodą Kiliana.
  Podpis  ->
  lek. med. Romana Rajba

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.