21 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to najczęstsza choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego, powodowana przez zakażenie jelita cienkiego glistą ludzką (Ascaris lumbricoides). Najczęściej chorują dzieci.
Objawy  ->
U dzieci najczęstsze objawy to wzmożona pobudliwość nerwowa, rzadziej bóle brzucha i wymioty. Z czasem może dojść do zahamowania wzrostu i niedoboru masy ciała. Często występują zmiany skórne, zapalenie spojówek, napady astmy oskrzelowej. Glisty mogą być obecne w kale chorego, a niekiedy także w zwymiotowanej treści pokarmowej.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Wymienione powyżej objawy lub stwierdzenie glist w kale.

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Silne bóle brzucha i wymioty.
Przyczyny  ->
Jaja pasożyta znajdują się w kale. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową przez połknięcie jaj, przenoszonych przez brudne ręce, zanieczyszczony kałem pokarm lub wodę. W jelicie z jaja uwalnia się larwa, która wraz z krwią przez wątrobę wędruje do płuc, tam jest odkrztuszana do gardła i połknięta ze śliną wraca do jelita. Wędrówka larw sprzyja występowaniu objawów skórnych i płucnych, spowodowanych reakcją alergiczną organizmu na obecność glisty. Z larwy w ciągu 2-3 miesięcy rozwija się dojrzała glista, która ma różową lub kremową barwę i może osiągać 40 cm długości. Samica produkuje ogromne ilości jaj, które są wydalane z kałem.
Zapobieganie  ->
 • Przestrzeganie zasad higieny osobistej – należy zwrócić uwagę, żeby dzieci myły ręce przed jedzeniem, zwłaszcza po każdej zabawie z rówieśnikami oraz po skorzystaniu z toalety
 • Staranne mycie warzyw i owoców
 • Picie wody tylko ze znanych i zbadanych źródeł
 • Powikłania  ->
 • Niedrożność przewodu pokarmowego spowodowana nagromadzeniem się glist w jelicie cienkim
 • Zapalenie płuc
 • Badania  ->
  Podstawowe znaczenie ma badanie kału na obecność jaj pasożytów. Przy dolegliwościach płucnych wykonuje się zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej.
  Cel leczenia  ->
  Celem leczenia jest eliminacja pasożytów z organizmu.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  Leczenie prowadzi się w domu. W celu wytępienia zakażenia w mieszkaniu osoby chorej należy rygorystycznie przestrzegać higieny osobistej, codziennie zmieniać bieliznę pościelową i osobistą, dezynfekować urządzenia sanitarne i czyścić podłogę odkurzaczem.
  Dieta nie ma znaczenia dla skuteczności terapii.
  Nie ma ograniczeń odnośnie aktywności fizycznej.
  Prawidłowe leczenie prowadzi zwykle do ustąpienia dolegliwości w ciągu kilku dni.

  Leczenie farmakologiczne
  W leczeniu stosuje się mebendazol lub pyrantel; leki te przyjmuje się jednorazowo.
  Po 2 tygodniach sprawdza się skuteczność leczenia, badając kał. W razie niepowodzenia, kurację się powtarza.
  Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.