29 marca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Dyspepsja, dyspepsja niewrzodowa
Opis  ->
Terminem tym określa się niespecyficzne dolegliwości umiejscowione w górnej części brzucha, które nie są spowodowane nieprawidłowościami budowy ani metabolizmu, lecz zaburzoną czynnością przewodu pokarmowego.
Objawy  ->
Najczęściej dolegliwości opisywane są jako ból lub dyskomfort w górnej części brzucha, któremu może towarzyszyć przedwczesne uczucie sytości (pomimo spożycia niewielkiego objętościowo posiłku), nudności lub wzdęcia brzucha i nietolerancja niektórych pokarmów. Niekiedy występuje zgaga i dokuczliwe odbijania. Objawy mogą przypominać chorobę wrzodową lub refluksowe zapalenie przełyku, często ustępują po dostępnych bez recepty lekach zobojętniających kwas solny.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Pojawienie się u osoby z rozpoznaną już dyspepsją nowych objawów, takich jak chudnięcie, luźne, czarne (smoliste) stolce, gorączka, promieniowanie bólu do szyi lub ramion

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Stały, silny ból brzucha z towarzyszącymi wymiotami
Przyczyny  ->
Do powstania objawów mogą się przyczyniać zaburzenia czucia w obrębie narządów jamy brzusznej i nieprawidłowa czynność ruchowa przewodu pokarmowego. U wielu chorych występują zaburzenia osobowości, niepokój lub depresja.
Zapobieganie  ->
Z diety powinno się wykluczyć pokarmy, które wywołują objawy niestrawności.
Posiłki należy zjadać w milczeniu, bez pośpiechu, starannie przeżuwając.
Powinno się unikać picia kawy, alkoholu oraz palenia papierosów.
Przebieg  ->
Choroba ma charakter przewlekły, przebiega z nawrotami, ale jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla życia.
Nie prowadzi do wyniszczenia organizmu, zapalenia ani raka żołądka.
Powikłania  ->
Brak istotnych powikłań.
Badania  ->
U młodych osób można podjąć próbę leczenia bez wykonywania badań dodatkowych. U osób po 45 roku życia dąży się zwykle do zbadania górnego odcinka przewodu pokarmowego i wykonuje badanie radiologiczne z kontrastem lub gastroskopię.
Cel leczenia  ->
Celem leczenia jest łagodzenie dolegliwości bólowych i wzdęcia brzucha.
Leczenie  ->
Zalecenia ogólne
Z diety należy wyłączyć pokarmy wzdymające, takie jak fasola, kapusta i brukselka. Nie powinno się żuć gumy, ponieważ powoduje to połykanie powietrza i nasila wzdęcie brzucha. Z tych samych powodów płyny należy pić przed, a nie w trakcie posiłku. Osoby ze skłonnością do wzdęcia mogą nie tolerować mleka i powinny sprawdzić, czy wykluczenie go z diety przynosi poprawę. Posiłki należy zjadać w spokoju, bez pośpiechu, starannie przeżuwając.
Powinno się unikać picia kawy, alkoholu oraz palenia papierosów.
Niektórym chorym pomaga psychoterapia.
Nie ma ograniczeń odnośnie aktywności fizycznej.

Leczenie farmakologiczne
  • Leki hamujące wydzielanie kwasu solnego
  • Leki prokinetyczne, to znaczy wspomagające czynność skurczową przewodu pokarmowego
  • Leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne
  • Podpis  ->
    Opracowała
    dr n. med. Edyta Zagórowicz

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.