14 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Biegunka to oddawanie luźnego, płynnego lub półpłynnego stolca z częstością większą niż 3 razy na dobę. Ostra biegunka to taka, która trwa krócej niż 10 dni. Najczęściej jest związana z zakażeniem bakteryjnym, ale bywa też objawem innych chorób (patrz: biegunka).
Objawy  ->
Choroba objawia się bólami w dole brzucha, bolesnymi parciami na stolec i częstymi, luźnymi wypróżnieniami, którym może towarzyszyć gorączka.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
 • Ciężka biegunka (kilkanaście i więcej wypróżnień na dobę) z towarzyszącym znacznym osłabieniem lub wymiotami
 • Gorączka powyżej 38°C
 • Utrzymywanie się biegunki powyżej 48 godzin
 • Nawracająca biegunka


 • Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
 • Zasłabnięcie w przebiegu biegunki
 • Kurcze mięśni, np. łydek
 • Zatrzymanie moczu
 • Stwierdzenie krwi lub ropy w kale
 • Przyczyny  ->
  Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki są zakażenia bakteryjne (gronkowce, niektóre odmiany pałeczki okrężnicy, pałeczka duru brzusznego lub czerwonki) i działanie toksyn bakteryjnych oraz wirusy i pasożyty jelitowe. Rzadziej biegunka jest następstwem działania leków, uczulenia lub objawem zwiększonego napięcia emocjonalnego.
  Zapobieganie  ->
  Najważniejsze zasady to: mycie rąk przed jedzeniem, staranne mycie warzyw i owoców, unikanie nieświeżej żywności oraz takiej, która mogła być niewłaściwie przechowywana lub przygotowana (potrawy z budek, przyczep i straganów), picie wody tylko ze znanych i zbadanych źródeł. Żywność należy przechowywać pod przykryciem. Szczególną ostrożność należy zachować w podróży, zwłaszcza w krajach o ciepłym klimacie.
  Przebieg  ->
  U większości chorych biegunka ustępuje samoistnie, bez pomocy lekarskiej.
  Powikłania  ->
  Odwodnienie, szczególnie niebezpieczne u dzieci oraz osób w podeszłym wieku.
  Badania  ->
  Badania wykonuje się przypadku przedłużającej się biegunki. Najpierw bada się kał w kierunku bakterii i pasożytów. Jeśli występuje krwawienie, może być konieczne wziernikowanie jelita grubego (kolonoskopia).
  Cel leczenia  ->
  Celem leczenia jest zapobieganie odwodnieniu, w niektórych przypadkach stosuje się leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwpasożytnicze.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  Leczenie łagodnej biegunki prowadzi się w domu. Podstawowe znaczenie ma picie dostatecznej ilości płynów w celu wyrównania utraty wody spowodowanej przez biegunkę. Najlepsza jest woda wysoko zmineralizowana lub zwykła przegotowana woda z domieszką soli kuchennej. Ponadto można pić herbatę ziołową lub rozcieńczony kisiel, natomiast powinno się unikać mleka, mocnej herbaty, kawy i alkoholu. W chwili, gdy zmniejszy się liczba wypróżnień, wprowadza się inne potrawy: kleik ryżowy, gotowane ziemniaki, bułki, jaja. Następnie zalecane są gotowany drób, ryby i jarzyny oraz stopniowy powrót do normalnej diety. Z jedzeniem surowych warzyw i owoców powinno się poczekać przynajmniej kilka dni.
  Nie należy przyjmować środków zapierających bez konsultacji z lekarzem.
  Przy ciężkim odwodnieniu oraz jeśli biegunce towarzyszą wymioty, może być konieczne leczenie szpitalne i dożylne uzupełnianie niedoboru płynów i elektrolitów.

  Leczenie farmakologiczne
  Lekarz może przepisać środki zapierające lub preparat zawierający specjalną mieszankę elektrolitów do sporządzania roztworu do picia.
  Antybiotyki lub leki przeciwpasożytnicze stosuje się tylko w przypadku rozpoznania określonego zakażenia (na podstawie badania kału).
  Podpis  ->
  Opracowała
  lek. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.