15 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Owsiki
Opis  ->
Jest to inwazja pasożytnicza końcowej części jelita cienkiego oraz jelita grubego, często występująca u dzieci. Samica owsika (Enterobius vermicularis) jest biała, ma długość około 1 cm i szerokość nitki, samiec jest mniejszy.
Objawy  ->
Głównym i zazwyczaj jedynym objawem jest swędzenie okolicy odbytu, które pojawia się wkrótce po położeniu się do łóżka. Świąd może utrudniać zasypianie i przerywać sen. U dziewczynek występuje niekiedy także swędzenie sromu i upławy. U dzieci zakażenie może manifestować się wzmożoną pobudliwością nerwową i bólami głowy.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
 • Stwierdzenie objawów wymienionych powyżej
 • Nawrót dolegliwości po leczeniu
 • Przyczyny  ->
  Do zakażenia owsikami dochodzi drogą pokarmową, poprzez połknięcie lub wdychanie jaj. Jaja mogą być przenoszone za pośrednictwem brudnych rąk i przedmiotów codziennego użytku, takich jak brudna bielizna i pościel. W domu osoby zakażonej jaja często znajdują się w kurzu i osadzają się na produktach spożywczych.
  Larwy owsika wydobywają się z jaj w końcowej części jelita cienkiego lub w jelicie grubym i tam dojrzewają. Dorosłe samice wraz z kałem opuszczają jelito lub samodzielnie wydostają się przez odbyt na zewnątrz (zwykle nocą) i składają jaja na skórze wokół odbytu. Często dochodzi do samozakażenia.
  Zapobieganie  ->
  Należy zwrócić uwagę, żeby dzieci myły ręce przed jedzeniem, zwłaszcza po każdej zabawie z rówieśnikami oraz po skorzystaniu z toalety. To samo dotyczy wszystkich domowników, którzy mieszkają z osobą chorą. Pozostałe zalecenia dotyczą przestrzegania ogólnych zasad higieny osobistej i czystości w domu. Należy starannie myć warzywa i owoce, żywność przechowywać pod przykryciem i w lodówce.
  Przebieg  ->
  Leczenie jest skuteczne, jeśli przestrzega się jednocześnie wszystkich zaleceń dotyczących higieny. Często dochodzi do nawrotów.
  Powikłania  ->
  Brak istotnych powikłań.
  Badania  ->
  Wykonuje się badanie kału na obecność pasożytów lub badanie naskórka pobranego z okolicy odbytu (tak zwanych zeskrobin) na obecność jaj.
  Cel leczenia  ->
  Celem leczenia jest eliminacja pasożytów z organizmu oraz zniszczenie jaj w najbliższym otoczeniu chorego.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  W domu osoby chorej w celu wytępienia zakażenia należy rygorystycznie przestrzegać higieny osobistej, codziennie zmieniać bieliznę pościelową i osobistą, dezynfekować urządzenia sanitarne i czyścić podłogę odkurzaczem. Przy świądzie odbytu wskazane jest częste podmywanie i stosowanie miejscowo maści łagodzących podrażnienia.
  Dieta nie ma znaczenia.
  Nie ma ograniczeń odnośnie aktywności fizycznej.

  Leczenie farmakologiczne
  Najczęściej stosowany lek to pyrantel. Kurację powtarza się kilkakrotnie w odstępach dwutygodniowych. Po rozpoznaniu zakażenia u jednej osoby leczy się wszystkich domowników.
  Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.