04 grudnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to niekontrolowany wzrost nieprawidłowych (złośliwych) komórek w obrębie przełyku. Rak przełyku najczęściej umiejscawia się w dolnej części tego narządu, blisko połączenia z żołądkiem. Ryzyko wystąpienia nowotworu wzrasta po 50 roku życia; częściej chorują mężczyźni.
Objawy  ->
Pierwsze objawy to narastające trudności z połykaniem i uczucie zalegania pokarmu w przełyku. Kłopoty pojawiają się najpierw przy połykaniu dużych, twardych kęsów, a stopniowo dotyczą także pokarmów miękkich, papkowatych i płynów. Później dołączają się bóle za mostkiem, zwłaszcza po jedzeniu oraz chudnięcie

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Stwierdzenie objawów wymienionych powyżej, zwłaszcza trudności z połykaniem

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Całkowita niemożność przyjmowania pokarmów i płynów
  • Silne dolegliwości bólowe
  • Kaszel z odkrztuszaniem ropnej treści, dusznością i gorączką
  • Przyczyny  ->
    Przyczyna powstania nowotworu nie jest znana, ale za czynniki usposabiające uważa się palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, picie gorących płynów oraz przewlekłe zapalenie przełyku. Powiększająca się masa nowotworu stopniowo zwęża światło przełyku, co utrudnia przechodzenie kęsów pokarmowych do żołądka.
    Zapobieganie  ->
    Największe znaczenie ma styl życia – bez papierosów i nadmiaru alkoholu. Ponadto nie należy lekceważyć żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które trwają dłużej niż kilka dni. Osoby z przewlekłym zapaleniem przełyku i zmianami w nabłonku przełyku (tak zwanym przełykiem Barreta) powinny być pod stałym nadzorem lekarskim.
    Przebieg  ->
    Najczęściej w chwili rozpoznania stopień zaawansowania choroby jest znaczny, operacja pozwala wyleczyć bardzo nieliczne osoby. Jeśli nie podejmie się leczenia, choroba szybko prowadzi do wyniszczenia i zgonu.
    Powikłania  ->
  • Rozsiew procesu nowotworowego do innych narządów i zgon
  • Całkowita niedrożność przełyku
  • Badania  ->
    W pierwszej kolejności wykonuje się zwykle badanie radiologiczne górnego odcinka przewodu pokarmowego lub gastroskopię. To drugie badanie umożliwia pobranie wycinków nieprawidłowej tkanki do badania histopatologicznego, którego wynik jest podstawą rozpoznania raka przełyku. Jeśli brane jest pod uwagę leczenie operacyjne, konieczne może być wykonanie prześwietlenia lub tomografii komputerowej klatki piersiowej.
    Cel leczenia  ->
    Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu guza. Jeśli operacja nie jest możliwa, leczenie ma na celu zmniejszenie masy guza i łagodzenie objawów choroby.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Jedyną szansę na wyleczenie daje zabieg chirurgiczny. Jeśli leczenie operacyjne nie może być podjęte, drożność przełyku można poprawić poprzez zabiegi endoskopowe, w czasie których niszczy się tkanki guza przy pomocy lasera lub zakłada specjalną rurkę, tak zwaną protezę, która umożliwia przechodzenie pokarmu do żołądka. Ponadto w celu łagodzenia objawów stosuje się radioterapię. Największym problemem jest utrzymanie właściwego stanu odżywienia. Dieta powinna być bogatobiałkowa. Jeśli występują problemy z połykaniem, podaje się zmiksowane posiłki, w postaci papki.

    Leczenie farmakologiczne
  • Leki przeciwbólowe i narkotyki
  • Leki przeciwdepresyjne
  • Leczenie operacyjne  ->
    Zabieg polega na rozległym wycięciu przełyku i odtworzeniu ciągłości przewodu pokarmowego za pomocą przeszczepu własnego jelita. Jeśli operacja radykalna nie jest możliwa, zakłada się przetokę (gastrostomię), która umożliwia podawanie pokarmu prosto do żołądka przez zgłębnik.
    Podpis  ->
    Opracowała
    lek. med. Edyta Zagórowicz

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.