14 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to zakaźna biegunka, wywołana przez zakażenie bakteriami o nazwie Salmonella, które powodują podrażnienie i stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit. Najwięcej zachorowań występuje latem, często występują zatrucia zbiorowe. Cięższy przebieg choroby obserwuje się u dzieci i ludzi starszych.
Objawy  ->
Choroba rozpoczyna się zwykle nagle kolkowymi bólami brzucha z parciem na stolec, biegunką i gorączką do 38-39°C oraz bólami głowy. Liczba wypróżnień wynosi 10-15 na dobę. Stolec jest wodnisty, zawiera śluz, ropę i niekiedy krew.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
 • Każda biegunka u niemowlęcia i małego dziecka
 • Ostra, nasilona biegunka
 • Biegunka utrzymująca się powyżej 48 godzin


 • Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
 • Osłabienie, senność i apatia spowodowane odwodnieniem
 • Przyspieszenie tętna powyżej 100/minutę
 • Obecność krwi w stolcu
 • Bolesne kurcze nóg
 • Silne bóle brzucha
 • Nowe dolegliwości, które pojawiły się w trakcie leczenia
 • Przyczyny  ->
  Zakażenie następuje na drodze pokarmowej, przez bezpośredni kontakt z chorym lub przez zakażone kałem pokarmy (owoce, jarzyny, rzadziej wodę) i przedmioty. Od zakażenia do wystąpienia objawów upływa 12-36 godzin. Bakterie namnażają się w jelitach i powodują uszkodzenie błony śluzowej jelita, prowadząc do powstania obrzęku, przekrwienia i owrzodzeń.
  Zapobieganie  ->
  Każdy produkt spożywczy, głównie pochodzenia zwierzęcego, jest potencjalnym źródłem zakażenia: mięso i jego przetwory, jaja, mleko i przetwory mleczne. Również muchy mogą przenosić zarazki.
  Zapobieganie polega na: przestrzeganiu zasad higieny osobistej, myciu rąk przed jedzeniem, starannym myciu warzyw i owoców, właściwym przechowywaniu żywności (ochrona przed owadami).
  Nie powinno się pić nieprzegotowanego mleka „prosto od krowy”.
  Przebieg  ->
  Większość zachorowań przebiega łagodnie, z niezbyt nasiloną biegunką bez domieszki krwi, a dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni. Nosicielstwo (to znaczy obecność bakterii chorobotwórczych w kale u osoby bez dolegliwości) po przechorowaniu salmonellozy ustępuje zwykle samoistnie w ciągu kilku miesięcy.
  Powikłania  ->
 • Zaburzenie krążenia i wstrząs w przebiegu odwodnienia (najbardziej narażone są dzieci i ludzie starsi)
 • Uogólnione zakażenie bakteryjne
 • Badania  ->
  Wykonuje się badanie bakteriologiczne kału, a w wątpliwych przypadkach wziernikowanie odbytnicy, czyli rektoskopię.
  Cel leczenia  ->
  Celem postępowania leczniczego jest zapobieganie odwodnieniu.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  W przypadku ciężkiej biegunki z cechami znacznego odwodnienia leczenie odbywa się w szpitalu, ponieważ konieczne jest nawadnianie dożylne. Jeśli przebieg choroby jest łagodny, można pozostać w domu, ale wskazana jest izolacja chorego i jego wydalin.
  Konieczne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów; osoba dorosła może potrzebować nawet 3-4 litrów na dobę. Najlepiej jest nawadniać się roztworem specjalnej mieszanki elektrolitowej, dostępnej w aptekach.
  Bolesne kurcze brzucha łagodzą ciepłe kompresy.
  Jeść wolno od dopiero od 2-3 dnia choroby, zaczynając od kleików, lekkich rosołów i kaszek. Potem można jeść ziemniaki, gotowaną marchewkę, kurczaka, cielęcinę i bułeczki, bez surowych owoców i jarzyn, które są dozwolone dopiero po całkowitym wyzdrowieniu.
  Przez pierwsze dni choroby powinno się pozostać w łóżku, a potem stopniowo powracać do normalnej aktywności fizycznej.

  Leczenie farmakologiczne
  Stosowany jest węgiel leczniczy w dawce 3-4 g na dobę. Nie wolno na własną rękę stosować innych środków zapierających.
  Antybiotyki stosuje się jedynie u osób w podeszłym wieku, z osłabioną odpornością lub z przewlekłymi chorobami układowymi.
  Podpis  ->
  Opracowała
  lek. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.