15 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to choroba zakaźna wywołana przez pasożyta o nazwie włosień kręty (Trichinella spiralis).
Objawy  ->
Początek zakażenia jest na ogół bezobjawowy, ale u niektórych osób występują bóle brzucha i biegunka. Rzadko pojawiają się nudności i wymioty. Późniejsze objawy to bóle mięśni i gorączka z poceniem się oraz dreszczami, przemijający obrzęk twarzy i powiek, a niekiedy wysypka na skórze.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Obecność objawów wymienionych powyżej

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
 • Gorączka powyżej 38°C
 • Duszność, kaszel, osłabienie
 • Obrzęki wokół kostek
 • Przyczyny  ->
  Jest to choroba odzwierzęca, która rozwija się po zjedzeniu surowego lub niedogotowanego mięsa zakażonych zwierząt, głównie świń lub dzików. U człowieka pasożyty zagnieżdżają się w jelicie, tam dojrzewają i rodzą larwy, które następnie przechodzą do krwi i wraz z nią dostają się do wszystkich narządów, ale przede wszystkim osiadają w mięśniach, powodując miejscowy odczyn zapalny i ból. Wędrówka włośni wywołuje objawy podobne do alergii. Nie można zarazić się od chorego człowieka.
  Zapobieganie  ->
  Przed zakażeniem chroni spożywanie mięsa tylko z pewnych źródeł, podlegające kontroli weterynaryjnej. Nie powinno się jeść surowego ani niedogotowanego mięsa.
  Przebieg  ->
  U większości osób odpowiednie leczenie prowadzi do wyzdrowienia, chociaż ciężkie powikłania mogą stanowić zagrożenie dla życia.
  Powikłania  ->
 • Zapalenie oskrzeli i płuc
 • Zapalenie mięśnia sercowego
 • Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego
 • Badania  ->
  We wczesnym stadium choroby trudno ją rozpoznać. Pewność daje jedynie znalezienie larw włośni w mikroskopowym badaniu wycinka pobranego z tkanki mięśniowej.
  Cel leczenia  ->
  Celem leczenia jest eliminacja pasożytów znajdujących się w jelicie oraz łagodzenie objawów choroby.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  Leczenie prowadzi się zazwyczaj w domu, jedynie powikłania choroby wymagają opieki szpitalnej. W ostrej fazie choroby wskazane jest leżenie w łóżku. Bóle mięśni i gorączka osłabiają chorego i utrudniają aktywność fizyczną, ale w okresie zdrowienia zaleca się stopniowy powrót do normalnej aktywności.
  Dieta nie ma znaczenia dla skuteczności terapii.

  Leczenie farmakologiczne
 • Leki przeciwpasożytnicze (tiabendazol)
 • Kortykosterydy przy nasilonych objawach uczuleniowych oraz powikłaniach
 • Leki przeciwgorączkowe
 • Podpis  ->
  Opracowała
  lek. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.