04 grudnia 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to choroba zakaźna wywołana przez pasożyta o nazwie włosień kręty (Trichinella spiralis).
Objawy  ->
Początek zakażenia jest na ogół bezobjawowy, ale u niektórych osób występują bóle brzucha i biegunka. Rzadko pojawiają się nudności i wymioty. Późniejsze objawy to bóle mięśni i gorączka z poceniem się oraz dreszczami, przemijający obrzęk twarzy i powiek, a niekiedy wysypka na skórze.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Obecność objawów wymienionych powyżej

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
  • Gorączka powyżej 38°C
  • Duszność, kaszel, osłabienie
  • Obrzęki wokół kostek
  • Przyczyny  ->
    Jest to choroba odzwierzęca, która rozwija się po zjedzeniu surowego lub niedogotowanego mięsa zakażonych zwierząt, głównie świń lub dzików. U człowieka pasożyty zagnieżdżają się w jelicie, tam dojrzewają i rodzą larwy, które następnie przechodzą do krwi i wraz z nią dostają się do wszystkich narządów, ale przede wszystkim osiadają w mięśniach, powodując miejscowy odczyn zapalny i ból. Wędrówka włośni wywołuje objawy podobne do alergii. Nie można zarazić się od chorego człowieka.
    Zapobieganie  ->
    Przed zakażeniem chroni spożywanie mięsa tylko z pewnych źródeł, podlegające kontroli weterynaryjnej. Nie powinno się jeść surowego ani niedogotowanego mięsa.
    Przebieg  ->
    U większości osób odpowiednie leczenie prowadzi do wyzdrowienia, chociaż ciężkie powikłania mogą stanowić zagrożenie dla życia.
    Powikłania  ->
  • Zapalenie oskrzeli i płuc
  • Zapalenie mięśnia sercowego
  • Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego
  • Badania  ->
    We wczesnym stadium choroby trudno ją rozpoznać. Pewność daje jedynie znalezienie larw włośni w mikroskopowym badaniu wycinka pobranego z tkanki mięśniowej.
    Cel leczenia  ->
    Celem leczenia jest eliminacja pasożytów znajdujących się w jelicie oraz łagodzenie objawów choroby.
    Leczenie  ->
    Zalecenia ogólne
    Leczenie prowadzi się zazwyczaj w domu, jedynie powikłania choroby wymagają opieki szpitalnej. W ostrej fazie choroby wskazane jest leżenie w łóżku. Bóle mięśni i gorączka osłabiają chorego i utrudniają aktywność fizyczną, ale w okresie zdrowienia zaleca się stopniowy powrót do normalnej aktywności.
    Dieta nie ma znaczenia dla skuteczności terapii.

    Leczenie farmakologiczne
  • Leki przeciwpasożytnicze (tiabendazol)
  • Kortykosterydy przy nasilonych objawach uczuleniowych oraz powikłaniach
  • Leki przeciwgorączkowe
  • Podpis  ->
    Opracowała
    lek. med. Edyta Zagórowicz

    Nota prawna


    Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.