21 lipca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis objawu  ->
Biegunka to oddawanie luźnego, płynnego lub półpłynnego stolca z częstością większą niż 3 razy na dobę. Ostra biegunka to taka, która trwa krócej niż 10 dni. Najczęściej jest związana z zakażeniem bakteryjnym, ale bywa też objawem innych chorób.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem  ->
 • Ciężka biegunka (kilkanaście i więcej wypróżnień na dobę) z towarzyszącym znacznym osłabieniem lub wymiotami
 • Gorączka powyżej 38°C
 • Utrzymywanie się biegunki powyżej 48 godzin
 • Nawracająca biegunka
 • Szybki kontakt z lekarzem jest także niezbędny w następujących sytuacjach  ->
 • Zasłabnięcie w przebiegu biegunki
 • Kurcze mięśniowe
 • Zatrzymanie moczu
 • Stwierdzenie krwi lub ropy w kale
 • Zalecenia ogólne  ->
  Leczenie łagodnej biegunki prowadzi się w domu. Podstawowe znaczenie ma picie dostatecznej ilości płynów w celu wyrównania strat spowodowanych przez biegunkę. Najlepsza jest woda wysoko zmineralizowana lub zwykła woda przegotowana z domieszką soli kuchennej. Ponadto można pić herbatę ziołową lub rozcieńczony kisiel, natomiast mleka, czarnej herbaty, kawy i alkoholu powinno się unikać. W chwili, gdy zmniejszy się liczba wypróżnień, wprowadza się inne pokarmy: kleik ryżowy, gotowane ziemniaki, bułkę, jaja. Następnie zalecane są gotowany drób, ryby i jarzyny oraz stopniowy powrót do normalnej diety. Z jedzeniem surowych warzyw i owoców powinno się poczekać przynajmniej kilka dni. Nie należy przyjmować środków zapierających bez konsultacji z lekarzem. Przy ciężkim odwodnieniu oraz jeśli biegunce towarzyszą wymioty, może być konieczne leczenie szpitalne i dożylne uzupełnianie niedoboru płynów i elektrolitów.
  Leczenie  ->
  Lekarz może przepisać środki zapierające lub preparat zawierający specjalną mieszankę elektrolitów do sporządzania roztworu do nawadniania w warunkach domowych.
  Antybiotyki lub leki przeciwpasożytnicze stosuje się tylko w przypadku rozpoznania określonego zakażenia na podstawie badania kału.
  Podpis  ->
  Opracowała
  lek. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.