24 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis objawu  ->
Terminem tym określa się niespecyficzne dolegliwości umiejscowione w górnej części brzucha, które nie są spowodowane nieprawidłowościami budowy i metabolizmu, lecz zmienioną czynnością przewodu pokarmowego.
Te dolegliwości najczęściej opisywane są jako ból lub dyskomfort w górnej części brzucha, którym mogą towarzyszyć przedwczesne uczucie sytości (pomimo spożycia niewielkiego objętościowo posiłku), nudności lub wzdęcia brzucha i nietolerancja niektórych pokarmów. Niekiedy występuje zgaga i dokuczliwe odbijania. Objawy mogą przypominać chorobę wrzodową lub refluksowe zapalenie przełyku, często ustępują po dostępnych bez recepty lekach zobojętniających kwas solny
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem  ->
Pojawienie się nowych objawów u osoby z rozpoznaną już dyspepsją, takich jak: chudnięcie, luźne, czarne (smoliste) stolce, gorączka, promieniowanie bólu do szyi lub ramion.
Szybki kontakt z lekarzem jest także niezbędny w następujących sytuacjach  ->
Stały, silny ból brzucha z towarzyszącymi wymiotami.
Zalecenia ogólne  ->
Z diety należy wyłączyć pokarmy wzdymające, takie jak fasola, kapusta i brukselka. Nie powinno się żuć gumy, ponieważ powoduje to połykanie powietrza i nasila wzdęcie brzucha. Z tych samych powodów płyny należy pić przed, a nie w trakcie posiłku. Osoby ze skłonnością do wzdęcia mogą nie tolerować mleka i powinny sprawdzić, czy wykluczenie go z diety przynosi poprawę. Posiłki należy zjadać w milczeniu, bez pośpiechu, starannie przeżuwając.
Powinno się unikać picia kawy, alkoholu oraz palenia papierosów.
Niektórym chorym pomaga psychoterapia. Nie ma ograniczeń odnośnie aktywności fizycznej.
Leczenie  ->
 • Leki hamujące wydzielanie kwasu solnego
 • Leki prokinetyczne, to znaczy wspomagające czynność skurczową przewodu pokarmowego
 • Czasem leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne
 • Podpis  ->
  Opracowała
  lek. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.