15 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego, nakłucie lędźwiowe (PL)
Wskazania do zabiegu  ->
Punkcja lędźwiowa stanowi postępowanie rutynowe w następujących przypadkach:
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
 • Podejrzenie wrodzonej choroby metabolicznej
 • Choroba nowotworowa
 • Wodogłowie u noworodka (niemowlęcia)
 • Przeciwwskazania do zabiegu  ->
 • Wysokie ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego wewnątrz czaszki (nadciśnienie śródczaszkowe), obrzęk mózgu (istotne u dzieci z zarośniętym ciemieniem)
 • Zmiany ropne skóry w okolicy lędźwiowej
 • Poważne zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Cel zabiegu  ->
  Badanie pozwala na ocenę płynu mózgowo-rdzeniowego (odpowiedź na pytania: czy jest zakażenie, czy są zmiany biochemiczne, czy są komórki nowotworowe?).
  U noworodków (niemowląt) z wodogłowiem spowodowanym nadmierną produkcją płynu wykonuje się punkcję lędźwiową, aby zmierzyć ciśnienie panujące wewnątrz czaszki i ewentualnie usunąć nadmiar płynu (zabieg wykonywany jest tylko okresowo – przed właściwym leczeniem operacyjnym).
  Przygotowanie  ->
  Zwykle zabieg wykonywany jest u pacjentów przebywających w szpitalu lub przy przyjęciu do szpitala. Badanie nie wymaga uprzedniego szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.
  Opis zabiegu  ->
  Zabieg polega na:
  Polega na nakłuciu kanału kręgowego, czyli przestrzeni wypełnionej przez płyn produkowany w mózgu. Przestrzeń ta otoczona jest kilkoma warstwami ochronnymi (opony mózgowo-rdzeniowe) i dodatkowo jest chroniona przez kości (kręgi kręgosłupa). W kanale kręgowym znajdują się elementy układu nerwowego – rdzeń kręgowy i biegnące od niego włókna nerwowe.
  Noworodek, niemowlę lub małe dziecko układane jest zwykle na boku, z nóżkami ugiętymi w biodrach i kolanach; główka przygięta jest do klatki piersiowej. Pielęgniarka asystująca przytrzymuje dziecko, aby w momencie nakłucia jego kręgosłup był maksymalnie wygięty w łuk – ułatwia to wykonanie zabiegu. Dziecko starsze siedzi na krześle, twarzą zwrócone do oparcia, głowę przygina do klatki piersiowej, kręgosłup stara się maksymalnie wygiąć w łuk.
  Skóra okolicy lędźwiowej zostaje oczyszczona środkami dezynfekcyjnymi (roztworami spirytusu i jodyny), aby miejsce nakłucia było sterylne. Następnie lekarz lokalizuje właściwe miejsce do nakłucia i wprowadza igłę (zwykle jest to igła dłuższa, lecz nie grubsza niż normalne igły do zastrzyków) na taką głębokość, ażeby jej koniec znajdował się w przestrzeni kanału kręgowego. Wydostający się przez igłę płyn jest pobierany do probówek. Po usunięciu igły, na miejsce nakłucia zakładany jest sterylny opatrunek.
  Zabieg trwa kilka minut, a ból spowodowany jest nakłuciem skóry. Przed zabiegiem można zastosować sedację, czyli podać dożylnie lub doustnie leki, które zmniejszają niepokój dziecka i odczuwany przez niego strach. Można również zastosować miejscowe leki znieczulające (w postaci maści lub płynu – spray).
  Po nakłuciu wskazane jest przebywanie w pozycji leżącej na plecach przez okres minimum 6 godzin (najlepiej 10-12 godzin). Takie postępowanie powinno zapobiec wystąpieniu bólu głowy, który często pojawia się po badaniu w wyniku wahania ciśnienia śródczaszkowego.
  Możliwe powikłania  ->
 • Ból głowy
 • Ból w miejscu nakłucia
 • Krwawienie z miejsca nakłucia, krwiak miejscowy pod skórą
 • Porażenie nerwów spowodowane uszkodzeniem rdzenia (powikłanie mało prawdopodobne jeśli budowa układu nerwowego i kręgosłupa jest prawidłowa, a zabieg wykonano zgodnie z zasadami tzn. wprowadzono igłę poniżej miejsca, w którym kończy się rdzeń kręgowy).
 • Podpis  ->
  Opracował
  dr n. med. Jerzy Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.