24 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Krwawy pomiar (monitorowanie) ciśnienia
Wskazania do zabiegu  ->
 • Ciężki stan pacjenta wymagający dokładnego, ciągłego pomiaru ciśnienia tętniczego
 • Konieczność częstego pobierania krwi tętniczej do badań (podstawowe badanie u pacjentów z niewydolnym oddechem, wymagających wentylacji mechanicznej)
 • Przeciwwskazania do zabiegu  ->
  Znacznego stopnia zaburzenia krzepnięcia krwi.
  Cel zabiegu  ->
  Celem zabiegu jest uzyskanie stałego i dobrego dostępu do tętnicy, potrzebnego najczęściej do dokładnej oceny ciśnienia tętniczego.
  Przygotowanie  ->
  Przed zabiegiem należy prawidłowo ułożyć pacjenta, aby dostęp do nakłuwanej tętnicy był jak najlepszy. Pacjent przed rozpoczęciem kaniulacji otrzymuje, jeśli wymaga tego jego stan, środki uspokajające i przeciw bólowe.
  Opis zabiegu  ->
  Miejsce nakłucia (zwykle nadgarstek lub pacha) są odkażane środkiem dezynfekcyjnym. Lekarz wyczuwa tętno pacjenta, ustala przebieg tętnicy, a następnie nakłuwa ją za pomocą wenflonu. Igłę usuwa się niezwłocznie, a w naczyniu pozostawiany jest jedynie miękki, plastikowy cewnik. Do końcówki cewnika dołącza się układ dreników wypełnionych płynem. Wartość ciśnienia odczytuje się na monitorze. Gdy pomiar ciśnienia nie jest już potrzebny, cewnik zostaje usunięty z tętnicy, a miejsce nakłucia zabezpieczone opatrunkiem. Krwawienie jest zwykle krótkotrwałe.
  Możliwe powikłania  ->
 • Wynaczynienie krwi wskutek przebicia naczynia, z następowym krwiakiem
 • Odruchowe obkurczenie naczynia tętniczego ze zblednięciem skóry
 • Niedokrwienie kończyny (głównie palców) z ich zasinieniem – zwykle powikłanie przejściowe, ustępujące po usunięciu cewnika z tętnicy
 • Martwica palców – sporadycznie
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.