15 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Pobranie próbki szpiku do oceny mielogramu
Wskazania do zabiegu  ->
 • Nieprawidłowy wynik badania morfologii krwi obwodowej (niedokrwistość, nadmiar leukocytów itp.)
 • Zwłóknienie szpiku
 • Ocena skuteczności leczenia w chorobach krwi (np.białaczka)
 • Przeciwwskazania do zabiegu  ->
  Okresowo odracza się punkcję, jeśli skóra w miejscu nakłucia jest zakażona (zmiany ropne) lub nasilone są zaburzenia krzepnięcia krwi.
  Cel zabiegu  ->
  Celem badania jest pobranie szpiku kostnego (tkanka, z której wywodzą się komórki krwi) aby ocenić, czy funkcjonuje on prawidłowo, tzn. czy produkuje różne rodzaje krwinek w potrzebnych ilościach i czy ich budowa jest prawidłowa. Kolejne pobrania zwykle wykonuje się w celu określenia, czy prowadzone leczenie odnosi zamierzony efekt.
  Przygotowanie  ->
  Dziecko leży na kozetce w pokoju zabiegowym z odsłoniętą klatką piersiową; okolica mostka jest myta i odkażana. Można wcześniej posmarować skórę nakłuwanej okolicy maścią znieczulającą (np. preparatem EMLA około 1/2 godziny przed zabiegiem). Jeśli dziecko jest bardzo pobudzone, podawane są leki uspokajające.
  Opis zabiegu  ->
  Do wykonania punkcji szpiku służy specjalna igła, którą wbija się w okolicy środkowej mostka, a więc w miejscu gdzie znajduje się jama szpikowa. Po pokonaniu oporu, igła jest wprowadzana do jamy szpikowej; następnie dołącza się do niej strzykawkę i aspiruje szpik (wygląda jak gęsta krew). Po zabiegu nakłada się w miejscu nakłucia opatrunek jałowy.
  Możliwe powikłania  ->
 • Niewielkie krwawienie w miejscu nakłucia – ustępuje samoistnie
 • Bolesność w miejscu nakłucia przez okres kilku dni
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.