15 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Wskazania do zabiegu  ->
Wysoki poziom bilirubiny u noworodka.
Przeciwwskazania do zabiegu  ->
Niedrożność przewodów żółciowych lub niedrożność jelitowa (powstające związki bilirubiny nie mogą być wydalone, co może doprowadzić do powstania tzw. zespołu brązowego dziecka – brązowawe zabarwienie skóry noworodka, powstające wskutek odkładania się w skórze barwnika)
Cel zabiegu  ->
Zabieg wykonuje się w celu obniżenia poziomu bilirubiny we krwi.
Przygotowanie  ->
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne jest aby oczy dziecka chronione były przez okulary, a genitalia chłopczyka były zakryte folią aluminiową (ochrona przed promieniowaniem).
Opis zabiegu  ->
Dziecko, u którego stwierdza się wysoki poziom bilirubiny, umieszczane jest w inkubatorze i poddane naświetlaniu specjalną lampą, której światło powoduje przemianę bilirubiny w postać łatwiej rozpuszczalną w wodzie. Dziecko powinno w okresie trwania fototerapii otrzymywać zwiększoną podaż płynów, czasami konieczne jest podanie kroplówki – aby ułatwić wydalanie bilirubiny z moczem. Barwnik wydalany jest również z kałem i dlatego istotne jest oddawanie przez dziecko przynajmniej dwóch, trzech stolców w ciągu doby. Dziecko przebywa pod lampą w sposób ciągły lub okresowo, w zależności od metody wybranej przez lekarza. Obecnie istnieją metody naświetlania poprzez materacyk światłowodowy, który umożliwia prowadzenie fototerapii bez przerywania karmienia naturalnego i w łóżeczku. W trakcie prowadzenia fototerapii lekarz kontroluje poziom bilirubiny we krwi oraz sprawdza, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość płynów.
Możliwe powikłania  ->
 • Uszkodzenie siatkówki i tkanki rozrodczej znajdującej się w jądrach – osłona oczu i jąderek chłopczyka zapobiega temu powikłaniu
 • Wysuszenie skóry – ustępuje po właściwym nawodnieniu
 • Wysypki – ustępują samoistnie po odstawieniu fototerapii
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.