15 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Punkcja nadłonowa
Wskazania do zabiegu  ->
Podejrzenie zakażenia dróg moczowych (zwykle zabieg wykonywany jest u noworodków i niemowląt).
Przeciwwskazania do zabiegu  ->
 • Duże zmiany ropne na skórze w miejscu przewidywanego nakłucia
 • Nasilone zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Cel zabiegu  ->
  Pobranie w sposób jałowy próbki moczu znajdującej się w pęcherzu pozwala określić, czy bakterie pochodzą z górnych dróg moczowych (nerek i moczowodów) czy też ich obecność w moczu pobranym w sposób tradycyjny wynika z zanieczyszczenia okolicy krocza i ujścia cewki moczowej.
  Przygotowanie  ->
  Badanie wykonywane jest zwykle w warunkach szpitalnych.
  Na skórę okolicy podbrzusza nakładany jest żel działający miejscowo przeciwbólowo, czasami dziecko wymaga dożylnego podania leków uspokajających (płytkie znieczulenie).
  Opis zabiegu  ->
  Okolica podbrzusza zostaje umyta i odkażona; lekarz przeprowadza zabieg w sposób jałowy. Po ustaleniu miejsca nakłucia lekarz wprowadza cienką igłę do pęcherza moczowego; igła poprzez drenik łączy się ze strzykawką, do której lekarz aspiruje mocz; następnie usuwa igłę, a miejsce nakłucia zabezpiecza jałowym opatrunkiem. Zabieg jest krótkotrwały, a bolesność związana jest jedynie z nakłuciem skóry.
  Możliwe powikłania  ->
 • Krwawienie z miejsca nakłucia
 • Zakażenie miejsca nakłucia
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.