14 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
TPN, odżywianie dożylne
Wskazania do zabiegu  ->
Stany, w których odżywianie dziecka poprzez przewód pokarmowy jest całkowicie niemożliwe.
Przeciwwskazania do zabiegu  ->
Brak istotnych przeciwwskazań.
Cel zabiegu  ->
Celem tego zabiegu jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych (białek, węglowodanów i tłuszczy) wraz z witaminami i pierwiastkami śladowymi.
Przygotowanie  ->
Przygotowanie do zabiegu polega na założeniu wejścia dożylnego, najlepiej cewnika do dużej żyły (centralnej).
Opis zabiegu  ->
Wszystkie składniki pokarmowe wraz z witaminami i pierwiastkami śladowymi zostają połączone w specjalnym jałowym worku lub butelce w ilości i proporcjach ustalonych przez lekarza, a następnie poprzez wejście dożylne są przetaczane pacjentowi. Żywienie pozajelitowe, czyli dożylne może być stosowane u dzieci przewlekle chorych, które przebywają w domu (po uprzednim przeszkoleniu rodziców); w takich sytuacjach korzysta się zwykle z gotowych preparatów. Stosowanie żywienia pozajelitowego wymaga okresowych badań kontrolnych krwi obwodowej, celem stwierdzenia czy podawane substancje odżywcze (ich ilość) są wystarczające dla pacjenta i nie powodują zaburzeń metabolicznych.
Możliwe powikłania  ->
 • Zaburzenia metaboliczne (poziom cukru, białek i tłuszczów)
 • Zaburzenia czynności wątroby
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.