24 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Wskazania do zabiegu  ->
Spożycie przez dziecko substancji szkodliwej.
Przeciwwskazania do zabiegu  ->
Uszkodzenie przełyku uniemożliwiające wprowadzenie sondy do żołądka.
Cel zabiegu  ->
Celem zabiegu jest:
 • Usunięcie substancji szkodliwych z żołądka
 • Podanie środka zobojętniającego lub adsorbującego (np. węgiel) U noworodków płukanie wykonuje się celem usunięcia zalegającej treści krwistej oraz dla rozróżnienia, czy jest to połknięta w trakcie porodu krew pochodząca od matki czy też krwawienie z przewodu pokarmowego dziecka.
 • Przygotowanie  ->
  Jeśli dziecko jest przytomne i ma odruch kaszlowy, płukanie wykonuje się po ułożeniu go na boku.
  Jeśli dziecko jest nieprzytomne i/lub nie ma odruchu kaszlowego, wymaga przed płukaniem żołądka założenia rurki intubacyjnej do tchawicy (patrz: intubacja).
  U noworodków przygotowanie polega na założeniu do żołądka sondy (rodzaj miękkiej plastikowej rurki, przez którą można podawać płyny do żołądka i odciągać gromadzącą się w żołądku treść).
  Opis zabiegu  ->
  Płukanie żołądka polega na włożeniu przez usta drenu, którego jeden koniec musi znaleźć się w żołądku, a przez drugi – za pomocą lejka – podaje się duże ilości obojętnych płynów (zwykle sól fizjologiczna), a następnie opuszcza koniec drenu do naczynia stojącego poniżej głowy pacjenta, co pozwala na wypłynięcie płynu z żołądka. Zabieg powtarza się, aż do uzyskania czystych popłuczyn.
  Możliwe powikłania  ->
  Prawidłowe wykonanie zabiegu nie niesie ze sobą możliwości powikłań; jeśli dziecko nie jest zaintubowane, należy uważać, aby nie zakrztusiło się płynami stosowanymi do płukania żołądka.
  Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.