24 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Immunizacja, szczepionki
Wskazania do zabiegu  ->
Każde dziecko podlega obowiązkowym szczepieniom ochronnym według kalendarza szczepień.
Przeciwwskazania do zabiegu  ->
W określonych przypadkach odstępuje się od niektórych szczepień lub są one odraczane – decyduje o tym lekarz pediatra, neurolog lub neonatolog, na podstawie poważnych objawów chorobowych.
Cel zabiegu  ->
Celem szczepień ochronnych jest zapobieganie chorobom zakaźnym, poprzez pobudzenie organizmu do wytworzenia substancji odpornościowych (przeciwciał), chroniących przed infekcją bakteryjną lub wirusową.
Przygotowanie  ->
Wykonanie szczepienia nie wymaga specjalnego przygotowania.
Opis zabiegu  ->
W zależności od rodzaju szczepionki jest ona podawana drogą doustną (w postaci kropli) lub w postaci zastrzyków domięśniowych, podskórnych lub śródskórnych. Zwykle podawane są niewielkie ilości substancji, zabieg jest krótkotrwały i w niewielkim stopniu bolesny. Szczepienia muszą być wykonywane w określonych odstępach czasu, aby wywoływana przez nie reakcja obronna organizmu była odpowiednio silna. Po szczepieniu doustnym zalecane jest niepodawanie dziecku jedzenia i picia przez okres około trzech godzin.
Możliwe powikłania  ->
 • Naciek w miejscu nakłucia, zaczerwienienie, miejscowa bolesność (niektóre szczepionki, np. przeciw gruźlicy powodują powstanie nacieku i ropnia nawet po kilku tygodniach od szczepienia; także gojenie trwa długo i może pozostawiać niewielką bliznę)
 • Powikłania ogólne, takie jak: podwyższenie temperatury ciała, bóle mięśniowe, utrata apetytu, niepokój, rozdrażnienie – bardzo rzadko objawy trwają dłużej niż dzień czy dwa
 • Podpis  ->
  Opracowała
  dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.