21 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Synonimy  ->
Holter, EKG Holtera, zapis holterowski EKG
Wskazania do badania  ->
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Utraty przytomności
 • Diagnostyka choroby niedokrwiennej serca
 • Przeciwwskazania do badania  ->
  Brak istotnych przeciwwskazań.
  Cel badania  ->
  Celem badania jest ocena ilości i jakości występujących w ciągu doby zaburzeń rytmu serca, ewentualnych pauz w pracy serca oraz epizodów niedokrwienia (niedotlenienia) mięśnia serca. Pacjent po założeniu aparatu w poradni powraca do domu, do codziennych zajęć. Jest to istotne z tego względu, że zaburzenia, na które skarży się pacjent, pojawiają się w trakcie normalnej aktywności, a nie podczas spoczynku w szpitalnym łóżku. Czasami, gdy zaburzenia często występują, badanie może być przeprowadzone na oddziale szpitalnym, wtedy także wskazana jest duża aktywność chorego.
  Przygotowanie  ->
  Na odtłuszczoną powierzchnię klatki piersiowej przykleja się w zależności od rejestratora od 5 do 8 elektrod połączonych przewodami z rejestratorem noszonym zwykle na pasku.
  Opis badania  ->
  Po włączeniu urządzenia rozpoczyna się pomiar i zapis EKG w sposób ciągły. Pacjent w tym czasie powinien zachować swoją zwykłą aktywność fizyczną. Niewskazana jest kąpiel z aparatem. Czasem pacjent może być proszony o wykonanie tzw. prób ułożeniowych w celu oceny niektórych parametrów zapisu EKG. Próby te polegają na leżeniu przez 15 minut na lewym oraz na prawym boku, następnie na plecach i brzuchu, na koniec na staniu przez 15 minut.Aparat zaopatrzony jest w specjalny przycisk, który pacjent używa w momencie wystąpienia dolegliwości np. ból dławicowy, szybkie bicie serca. Jest to potrzebne do oceny korelacji pomiędzy subiektywnymi odczuciami, a zapisem EKG zaburzeń, które je wywołują.
  Możliwe powikłania  ->
  Brak powikłań.
  Podpis  ->
  Opracował
  lek. med. Wiktor Kuliczkowski

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.