15 czerwca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to pasożytnicze zakażenie przewodu pokarmowego przez tasiemca. Istnieje wiele gatunków tego pasożyta, w Polsce najczęściej spotyka się tasiemca nieuzbrojonego i uzbrojonego, rzadziej bruzdogłowca.
Objawy  ->
U wielu osób zakażenie przebiega bezobjawowo. U pozostałych mogą występować bóle brzucha i nudności oraz uczucie osłabienia, brak apetytu i chudnięcie. Dolegliwości z reguły występują u zakażonych dzieci. Okresowo człony tasiemca (cienkie płatki barwy cielistej w kształcie prostokąta o wymiarach 0,5-1 cm na 2-3 cm) mogą być widoczne w kale.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Stwierdzenie wymienionych powyżej objawów

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Silne bóle brzucha i wymioty
Przyczyny  ->
Tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą; do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez spożycie mięsa zawierającego postacie przetrwalnikowe pasożyta, tak zwane wągry. Pośrednikami w rozwoju tasiemca są zwierzęta: bydło dla tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata), świnie dla tasiemca uzbrojonego (Taenia solium) oraz ryby dla bruzdogłowca szerokiego (Diphyllobotrium latum). W jelicie człowieka wągry przekształcają się w postacie dojrzałe. Wydalane z kałem fragmenty ciała tasiemca (człony) zawierają jaja, którymi mogą zarazić się zwierzęta. Jeśli człowiek połknie jaja tasiemca, np. wraz z zanieczyszczoną kałem ludzkim wodą lub żywnością, sam stanie się żywicielem pośrednim.
Zapobieganie  ->
Przed zakażeniem chroni spożywanie mięsa tylko z pewnych źródeł, podlegającego kontroli weterynaryjnej. Nie powinno się jeść surowego ani niedogotowanego mięsa. Poza tym obowiązują ogólne zasady higieny osobistej i utrzymywania czystości w domu.
Przebieg  ->
Prawidłowe leczenie prowadzi do ustąpienia dolegliwości w ciągu kilku dni.
Powikłania  ->
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego
 • Niedrożność przewodu pokarmowego
 • Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 (bruzdogłowiec szeroki)
 • Wągrzyca – w przypadku połknięcia jaj pasożyta (samozakażenia) wągry mogą osiadać w różnych narządach (skóra, mięśnie, wątroba, a nawet mózg), powodując miejscowy stan zapalny i objawy związane z uciskaniem narządów
 • Badania  ->
  Wykonuje się badanie kału na obecność pasożytów.
  Cel leczenia  ->
  Celem leczenia jest eliminacja pasożytów z organizmu.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  Leczenie prowadzi się w domu. Badanie kału powinno się wykonać również u członków rodziny chorego.
  Dieta nie ma znaczenia.
  Nie ma ograniczeń odnośnie aktywności fizycznej.

  Leczenie farmakologiczne
  Preparaty stosowane w zakażeniu tasiemcem są bardzo skuteczne. W leczeniu stosuje się prazykwantel lub niklozamid; lek przyjmuje się jednorazowo.
  Po 3-6 tygodniach sprawdza się skuteczność leczenia badając kał.
  W razie niepowodzenia kurację się powtarza.
  Podpis  ->
  Opracowała
  lek. med. Edyta Zagórowicz

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.