21 lipca 2024r.
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
Emedica.pl - Internetowy serwis dla Pacjentów
 
Opis  ->
Jest to proces zapalny objejmujący mięsień serca, który doprowadza do zniszczenia części mięśnia i do zaburzenia jego funkcji.
Objawy  ->
Objawy zapalenia mięśnia serca to: gorączka lub stan podgorączkowy, szybsze męczenie się, duszność, niemiarowa akcja serca. Jeśli zapalenie mięśnia serca doprowadzi do niewydolności krążenia, mogą dołączyć się jej objawy, tzn. pojawia się obrzęk kostek i łydek, poszerzeniu ulegają żyły szyjne, pojawia się szybkie bicie serca, również podczas spoczynku, duszność nasilająca się szczególnie przy leżeniu na wznak.

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Pojawienie się objawów niewydolności krążenia poprzedzonych infekcją: szybsze męczenie się, duszność pojawiająca się podczas leżenia, zmniejszająca się przy siedzeniu, obrzęki kończyn.

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Nagłe wystąpienie powyższych objawów o dużym nasileniu.
Przyczyny  ->
Zapalenie mięśnia serca może być wywołane czynnikami infekcyjnymi takimi, jak: wirusy, bakterie, pasożyty.
Zapalenie może rozwinąć się również po zabiegu operacyjnym na sercu, podczas gorączki reumatycznej, terapii promieniami rentgenowskimi nowotworów występujących w sąsiedztwie serca, jak nowotwór płuc lub gruczołu piersiowego. Często jednak ustalenie czynnika odpowiedzialnego za powstanie choroby jest niemożliwe.
Zapobieganie  ->
 • Ograniczenie spożywania alkoholu
 • Przestrzeganie terminów szczepień, profilaktyczne szczepienie przeciw grypie
 • Odpowiednie leczenie infekcji
 • Przebieg  ->
  Odpowiednio szybko zdiagnozowane zapalenie mięśnia serca i wdrożenie leczenia pozwalają opanować proces zapalny i uniknąć większości powikłań. W przypadku późnego podjęcia leczenia może dojść do groźnych zaburzeń rytmu serca, szybko postępującego zniszczenia mięśnia serca i niewydolności krążenia.
  Powikłania  ->
 • Niewydolność krążenia
 • Uszkodzenie mięśnia serca i zastawek
 • Zaburzenia rytmu serca, włącznie z migotaniem komór i nagłą śmiercią sercową
 • Zatory w różnych organach
 • Badania  ->
  Badania dodatkowe mają za zadanie stwierdzenie przyczyny zapalenia i monitorowanie przebiegu choroby oraz skuteczności leczenia. Są to:
 • Posiew krwi
 • Echokardiografia
 • Badania biochemiczne krwi
 • Morfologia krwi
 • RTG klatki piersiowej
 • EKG, EKG metodą Holtera
 • Cel leczenia  ->
  Celem leczenia jest opanowanie procesu zapalnego przez możliwie szybkie wyeliminowanie czynnika uszkadzającego. Dodatkowo stosuje się leczenie mające na celu poprawę wydolności układu krążenia pacjenta.
  Leczenie  ->
  Zalecenia ogólne
  Leczenie powinno być przeprowadzane w warunkach szpitalnych. W początkowym okresie choroby wskazane jest przebywanie w łóżku. Po ustąpieniu ostrego okresu, w miarę wycofywania się objawów zapalenia, można powracać do wcześniejszej aktywności. Jeśli w wyniku zapalenia mięśnia serca dojdzie do niewydolności krążenia, wydolność fizyczna może zostać ograniczona. Wskazana jest dieta z niską zawartością soli kuchennej i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

  Leczenie farmakologiczne
  Zwykle jest to leczenie wielolekowe: antybiotyki w przypadku infekcji bakteryjnej, sterydy w przypadku silnej, samopodtrzymującej się reakcji zapalnej, diuretyki i digoksyna w przypadku dołączającej się niewydolności krążenia.
  Leczenie operacyjne  ->
  Czasem w wyniku silnej reakcji zapalnej dochodzi do tak dużego zniszczenia mięśnia serca, że konieczna staje się transplantacja serca.
  Podpis  ->
  Opracował
  lek. med. Wiktor Kuliczkowski

  Nota prawna


  Prezentowane strony mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Pomimo rygorystycznego przestrzegania ogólnie przyjętych zasad tworzenia serwisów medycznych ustalonych przez Health on the Net Foundation i weryfikacji prezentowanych treści przez uznane Autorytety medyczne, twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w serwisie.